Sosyal Medya: Kara Delik mi Hazine mi?

Bir günlüğüne olsun herhangi bir sosyal medyaya bakmadığınız oldu mu? Digital 2020 raporuna göre dünya çapında günde 4,5 milyar insanın internet kullandığı açıklanmıştır. Bu küresel nüfuzun yüzde 59’una denk gelmektedir. Peki bu bağımlılık insanın özgüvenini nasıl etkiliyor, kendine olan güveni, kendine olan bakış açısı…

Günümüzde en çok popüler olan sosyal medya uygulamaları: Instagram, Tik Tok, Snapchat, Facebook… Akla gelmeyecek kadar fazla. Peki ya photoshop uygulamalarına ne demeli? İnsanları kendi görünüşlerini değiştirmeye zorlayan bir sisteme benziyor gibi. Sizce de öyle değil mi? Başta niye vardı ki photoshop uygulamaları? Var olmasının sebebi insanları özellikle de kadınlar için güzellik standartları bile var. Bu standartlardan iki tanesi her gün makyaj yapmak ya da fit bir vücuda sahip olmaktır. Bu özellikler de beyinlerimize girip bizi kontrol altına alıyorlar. Kendimizi değiştirmemizi, daha ince olmamız gerektiğini, daha fit, daha güzel, daha iyi giyinmemiz gerektiği fikirleri bizi kontrol altına alıyor ister istemez. Modeller, niye hep inceler ya da uzunlar? Oyuncular, neden hepsi ince ve güzel? Bizleri biz yapan şeyler dış ve iç görünüşümüz değil mi?

Anna Carolina Reston, 21 yaşında bir modeldi. Kendisi aramızdan ayrıldı ve bunun sebebi bizleriz. Sadece o değil onun, gibi binlerce insan daha. Kendilerini daha ince olmak istedikleri için ölene kadar aç bıraktılar. Neden? Daha güzel olmak için yaptılar kendilerine bunu. Ama aslında güzel olmak ince olmak demek değildir ki. Şu anda sosyal medyaya bakan binlerce hatta yüzbinlerce insan vardır. Kim bilir kaç tanesi kıskançlık içinde kıvranıyor o modellere benzemek için, kim bilir kaç tanesi de incelmenin yönlerini arıyordur. Bu düşüncelerin hepsinin var olma sebebi bizleriz. Kendimize beynimizde bir şekil yaratıyoruz ve bu şekli gerçekleştirmeyince kendimize kızıyoruz, öfkeleniyoruz.

Photoshop uygulamaları, amaçları bizleri beynimizde yarattığımız şekli gerçekleştirip ortaya koymaktır. Bu uygulamalarda binlerce filtre vardır. Ayrıca dış görünüşümüzü değiştirebilme özellikleri de var. Mesela bacaklarımızı inceltebiliriz ya da yüzümüzdeki sevmediğimiz özellikleri giderebiliriz. Tabii ki de kulağa çok güzel duyuluyor böyle deyince ama cidden öyle değil.

Sıkılmadınız mı bu düşüncelerden? Aslında kendimiz sokuyoruz bu düşünceleri ama durdurmanın bir yolu olmalı. Çözüm yolu bu düşüncelerden kurtulmak. Güzel olmanın incelik ile ilgili olmadığını anlamak. Biz kendilerimizin güzel olduğuna ve herkesin özgün bir duruşuna inanırsak başkaları da inanabilir. Ama önce kendiniz anlamalı, inanmalısınız.

(Visited 16 times, 1 visits today)