Sosyal Medya Kimi Etkiler?

Sosyal medya kimi daha çok etkiler sizce? Kadınları mı yoksa erkekleri mi? Yoksa ikisinide etkilemez mi? Açıkcası burası biraz karışık bu yüzden gelin her seçeneğe tek tek bakmamız lazım.Ancak önce sosyal medyada insanların nelere baktıklarını bulmamız yada hangi sitelerde sörf yaptıklarını bulmamız lazım. Ben bunları kendim -kendim sosyal medya kullanmadığım için- benim kullandıklarım arasından seçemiyorum malesef. Fakat biraz gezinirken bu uygulama ve sitelerin bizi başka insanlarla tanıştırmak için yaptığı şeyler olduğunu görüyoruz. Bular genelde en trend olan olayları ve haberleri karşımıza çıkarmak ve bizimle aynı şeyleri seven kişileri önermesin den oluşuyor. Peki bu bizim psikolojimizi nasıl etkileyebilir ki?

İşte burada bazı farklı faktörler var bunların birincisi ilk başta dediğimiz çok konuşulan haberleri ve olayları karşımıza çıkarmaya çalışması. Bilirsiniz ki medyanın işi bize haber sağlamak. Sosyal medya da bundan pek farklı bir şey yapmaya çalışmıyor aslında. Ancak medya gibide sosyal medya da biliyor ki -hatta belki daha iyi biliyor- kötü haberler daha çok tık getiriyor. Ve zaten amaçları daha çok tık kazanmak iken neden başka bir şey yapsınlar ki? İşte bu nedenle sosyal medyayı çok kullanan kişilerde dünyayı olduğundan daha kötü görme yada hayatımıza yapılan gelişmeleri ve iyileştirmeleri görmezden gelme gibi durumlar oluyor. Bu nedenle insanların depresyona girmesinde çok olması. Özellikle aramızdaki daha duygusal olan bireylerin etkilenmesi beklenen bir sonuç aşırı sosyal medya kullanımından sonra.

Fakat bu tek psikolojik faktör değil. Ayrıca bize ilgimizi çeken -veya arkadaşım olmasını istediğimiz- kişileri gösteriyor ya sosyal medya buda bizi kötü etkiler aslında. Nasıl Mı şöyleki başka insanların bizim sahip olamayacağın şeylere sahip olması ve bunu görmek bizi kıskançlığa itebilir. Tabi diyorsunuz ki ben neden başkasını kıskanayım. Ama siz kıskanmasanız bile içinizdeki bir şey kıskanır ve bu sizi mutsuz eder. Bu duygu gariptir başta fark edilemez khatta üstü örtülebilir uğraşırsak ortadan da kaldırabiliriz fakat her duygu gibi gün be gün üstüne eklene eklene küçük bir kar tanesinin çığa dönüşmesi gibi bizi yiyip bitirmeye başlar. Bazen uzun sürer ama sonuçta etkileri yıkıcı olur.

Bazen de sosyal medya bize olmaması gereken kalıplar dayattığı için üzülürüz. Kadınlar hep doksan altmış doksan erkekler hep üçgen vücut olsun diyen sonuçta biz değiliz sosyal medyanın her gün gözümüze soktuğu mankenler ve reklamlar. Bazen buna takılmıyorsunuz gibi gelir ama yine o olmayan kıskançlık gibi vücudumuzun olması gibi olmadığı düşüncesi bizi yiyip bitirir öyleki diğerlerinden daha sorun yaratır ,bizi kendimizi başkalarına benzetmeye iter olmadığımız kişiler gibi davranmasından olmadığımız kişiler gibi görünmeye başlamamıza sebep olur.

Fark ettiniz mi? Hiç bir yerde bu erkekleri bu kadınları etkiler demedim hiç çünkü bence hem erkek hem kadınlar bu olgulardan eşit derecede etkilenebilirler. Sonuçta herkes birbirinden farklı yaşar.

(Visited 38 times, 1 visits today)