Sosyal Medya ve Kalıpları

Sosyal medya, insanların temel ihtiyaçlarından biri olan sosyalleşme ihtiyacını gidermenin en modern, temel ve kullanışlı aracı. İnternet yoluyla neler hissettiğimizi, neler düşündüğümüzü anlık olarak diğer insanlarla paylaşabildiğimiz ve dönütler alabildiğimiz bu bağlam hemen hemen her birimizin günlük hayatında yerini almış durumda.

İnsanların bu kısmen sınırlamasız ortamda yaptıkları arasında kamuya seslenme, hayatını paylaşma, eğlence amaçlı gönderi üretme, tavsiye ve önerilerde bulunma, tecrübelerini aktarma, çeşitli dallarda eğitim sağlama gibi daha nice içerik sayabiliriz. Sosyal medyada kimi ilginç kareografileriyle dans meraklılarının ilgisini toplarken kimi enteresan bilgilerle araştırma düşkünlerinin dikkatini çekiyor.

Elbette ki bu içerik üreticilerinin yanında içerik izleyicilerinin de kişisel hesapları vardır. Onlar da bu mecrada üreticiler kadar büyük kitlelerle olmasa da takipçileriyle etkileşim halinde olurlar. Hayatlarından kareler paylabilir, onlar da duygu ve düşüncelerini iletebilirler.

Şunu kesinlikle diyebiliriz ki, beğenilmek ve beğenildiğini hissetmek herkesin hoşuna gider. Günümüzde sosyal medyanın en sık kullanım amaçlarından biri de beğeni toplamak. Gerek yaptıkılarını gerek fiziksel görünüşünü paylaşıp güzel ve tatmin edici dönütler almak aslında insanların ego ve özgüvenlerini tazelemek için keşfettikleri bir yoldur.

Ancak bunu isteyen herkesin kusursuz vücut hatları, göz alıcı bir yüzü ve ideal bir yeteneği olmayabiliyor. Aslına bakarsanız herkesin toplumun oluşturduğu ve kendi kendine dayattığı kriterlere göre “kusursuz”, “göz alıcı” ve “ideal” özellikleri olmayabiliyor. Belli bir boy aralığının dışını, belli bir kilo oranının fazlasını, ten renginin farklısını, el yapısının çeşidini, bel kalınlığını, kassız bir vücudu yadırgayan bir toplulukta kendini beğendirmek çok da kolay olmasa gerek; üstelik günlük yaşantımızda hakkında yorum yapmaya hakkımızın olmadığı konularda sosyal medyada ağzımıza geleni söyleyebiliyorken.

Birçok insan bu kriterlere uymadığını düşündüğü halde kendini paylaşabilme cesaretinde bulunsa da en ufak bir empati anlayışına sahip olmayan kullanıcılar tarafından sarf edilen sert yorumlar karşısında yaptığının yanlış ve rahatsız edici olduğunu düşünüyor. Sonuç olarak özgürce paylaşım yapan insanları belki biraz kıskançlıkla karışık olarak imrenmeyle izleyen bir kitle oluşmuş oluyor.

Hal buyken her derde deva teknoloji kendini bu alanda da gösteriyor. Güzellik kalıplarına uymadığını düşünen insanlara onları kalıba sokacak türlü programlar vadediyor. Bu programlar sayesinde insanlar vücutlarını inceltip şekillendirebiliyor, boylarını uzatıp kısaltabiliyor, yüzlerini “kusursuz” hale getirebiliyor, hatta ve hatta yüzlerini başka vücutlara transfer edebiliyor.

Kalıpların gün geçtikçe önem kazandığı bu zamanda maalesef ki insanlar doğallığının, samimiliğinin ve aslında göreceli olan güzelliğinin farkına bile varmıyor. Kimi bu konuları o kadar da önemli bulmazken kimi için bedeni utanç kaynağı haline geliyor.

(Visited 58 times, 1 visits today)