Sosyal Medya ve Motivasyon Kaybı

Öncelikle nereye baksanız karşınıza çıkacak olan sayısız sosyal medya kullanıcısından biri olarak herhangi bir sosyal medya platformunun insanlarda motivasyon kaybına veya benzer psikolojik eksikliklere yol açacağını hiç düşünmüyorum. Örneğin NASA’nın karşılığında 100 bin TL vereceği iki ay boyunca bir otel odasında kalma projesini sosyal medya aracılığıyla öğrenip motivasyonunu kaybeden kimse olduğunu hiç sanmıyorum. Böyle bir projede bulunmak isteyen çok fazla insan olacaktır fakat bunun insan psikolojisini herhangi bir yönden etkileyebilecek, motivasyon eksikliğine neden olabilecek bir proje olmadığını düşünüyorum. Kolay yollardan para kazanmayı tabii ki herkes ister fakat bu, günümüzde birçok insanın kolay yollardan yüksek miktarda para kazandığı gerçeğini değiştirmeyecektir. Ayrıca kolay yollardan para kazanan insanların hayatının veya yaptıklarının kimseyi ilgilendirmeyeceğini düşünüyorum.

Sosyal medyada göreceği buna benzer bir haberle motivasyon eksikliği yaşaması beklenen bir kişinin psikolojisinin etkilenmesi için dışarı çıkıp kendi ana dilini düzgünce konuşamadığı halde birkaç milyon liralık lüks arabalarla gezen insanları görmesi yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Bu durumu sosyal medya, gazeteler veya herhangi bir haber platformunda gördüğümüz acı haberler ile kıyasladığımızda insan psikolojisini etkileyebilecek derecede bir durum olmadığını açıkça görebiliriz. Bu projenin insanları kolay yoldan para kazanma düşüncesine sevk ettiğini onaylasam da, insan psikolojisini veya kişilerin motivasyonunu etkileyebilecek derecede önemli bir proje olduğunu kesinlikle onaylamıyorum. Eğer bu durum herhangi bir insanda motivasyon kaybına yol açıyorsa o kişi gereğinden fazla kıskançtır veya ufak durumlarda çok çabuk üzülebilen birisidir diye düşünüyorum. Sosyal medya üzerinden yola çıkarsak günümüzde en sık kullanılan platformlarda gerçekten can sıkıcı, psikoloji etkileyebilecek ve motivasyon kaybına yol açabilecek birçok durum ve paylaşım olmadığını asla iddia edemem fakat insanların kolay yoldan para kazanması kimseyi gereğinden fazla düşündürmemelidir. Sonuçta herkesin hayatı kendisini ilgilendirir. Kimin hangi yoldan, nasıl zorluklara para kazandığını veya nasıl işler yaparak para kazandığını bilemeyiz.

Sonuç olarak herhangi bir platformda gördüğünüz lüks yaşamlar veya kolay yoldan para kazanan kişiler asla motivasyonunuzu düşürmemelidir. Aksine motivasyonunuzu iyi yönde etkileyerek yükseltmelidir. “Bu insanlar kolay yoldan para kazanıyorsa ben de bunu yapabilirim, başarabilirim.” Şeklinde düşünmeniz gerekir. Zaten genel duruma baktığımızda sosyal medya üzerinden ortalamanın üstünde bir gelire veya ortalamanın üstünde bir yaşama sahip olan kişileri eleştirenler genellikle bu tarz durumların kendi psikolojileri üzerinde etkili olduğunu düşünen kişiler oluyor. Bu tarz ön yargıların kırılması için sosyal medya üzerinden ve magazin programları aracılığıyla insanlara yardımcı olunmalıdır. Ayrıca buna benzer durumlarda rahatsız olmak, üzülmek veya gereğinden fazla kıskanarak vakit kaybetmek yerine kolay yoldan para kazanmanın bir yolunu ararsanız hedefinize çok daha çabuk erişirsiniz diye düşünüyorum. Son olarak sosyal medya üzerinden buna benzer paylaşımların devam ettirilmesini kesinlikle destekliyorum.

(Visited 117 times, 1 visits today)