Sosyal Medyada Kolay Kazanç

Günümüzde internet ve sosyal medyanın etki alanı oldukça geniş. Sadece Türkiye’de, nüfusun %72’si internet kullanıcısı. Bu kullanıcıların %92’si Youtube kullanıyor. İkinci sırada İnstagram daha sonra da Facebook, Twitter ve Snapchat geliyor. Yani sosyal medya platformunda rekabet oldukça fazla. Bu kadar yaygın bir kullanım potansiyeli olunca bu platformlardan para kazanma fikri akıllara geliyor. Bu platformlarda, bir ürünün reklamını yaparak, kendi ürününüzü veya başkalarının ürününü satarak para kazanılabiliyor.

Sosyal platformlarda yüklediğiniz videoların çok izlenebilmesinin birçok şartı var. Öncelikle çok sayıda takipçinizin olması gerekiyor. Takipçilerinizin sizi izlemesi, beğeni atması ve videolarınızı paylaşması ile reklam verenlerin tercihi haline geliyorsunuz. Geçtiğimiz yıllarda İngiliz bir aile, çocukları ile ilgili 57 saniyelik bir videoyu Youtube’da yayınladı ve bu video sayesinde 150000 dolar kazandı. Burada da mantık, videolarınızın çok izlenmesi ve reklam eklenmesi esasına dayanıyor. Ancak daha önce dediğim gibi başarılı olmanız, iyi bir hedef kitleniz olmasına bağlı.

Özellikle pandemi süresinde sosyal platformların internette kendini gösterme çabası daha çok arttı. Örneğin Covid-19 döneminde popülerliğini arttıran Snapchat, son istatistiklere göre günlük 250 milyon aktif kullanıcı ortalamasına ulaşmış durumda. Bu popülerliğini daha da arttırmayı hedef edinmiş olan Snapchat, en çok izlenen ve beğenilen  içerikleri üreten kullanıcıları bir araya toplayıp onlara bir milyon dolarlık ödülden pay vereceğini vaat etti. Böylece rekabet ortamında bulunan Snapchat bu şekilde, kullanıcılarını harekete geçirmiş oldu ve ilk kez bir sosyal platform, gelirini kullanıcılarıyla direkt paylaşacağını söylemiş oldu.

Şu an bir çok gencin hayali bir ”influencer” olmak ve sosyal platformlardan para kazanabilmek. İnfluencer kelimesi Türkçe ”ilham veren kişi” demek. Ancak bu durum, ilham vermekten çok, maddi kazanç kaynağı olmuş durumda. Bazı insanların milyonlarca takipçisi var ve mesleklerinin ne olduğu bile belli değil. Sonuçta mesleğiniz ne olursa olsun bu iş, özellikle gençlerin yöneldiği, kolay paranın kazanılabildiği bir iş ortamı. Peki bu kazanç eğlence ile mi elde ediliyor yoksa dikkat çekmek adına ne olursa olsun yaparım, durumu mu söz konusu? Bence bu durum eğlence aşamasını geçti. Çaba sarfetmeden kolay para kazanmak herkesin hayali. Ama tüm bu durumlar bir çok problemi de beraberinde getiriyor. Öncelikle devamlı ilgi çekici, herkes tarafından izlenecek içerikler üretmek kolay değil. Büyük ilgi toplayıp sonra kaybetmek ve devamlı üretememek kişiyi duygusal olarak bunalıma sürükleyebilir.

Sosyal platformlar, kendilerini en çok kullanılan platform haline getirebilmek için herşeyi vaat edebilirler. Önemli olan kişilerin bunu bir eğlence görerek davranması. Çünkü aksi, insanların hayatlarının mahvolmasına sebep olabilir.

(Visited 20 times, 1 visits today)