Sosyal Medyadaki Karakterimiz

Akıllı telefonların icadından dolayı hayatımıza birçok şey gibi “sosyal medya” ve “photoshop” uygulamaları girdi. Sosyal medyanın kuruluş amacı adından da anlaşılabileceği gibi insanlar arası enformasyon alışverişini sağlamak için kurulmuştur. Photoshop uygulamaları ise insanların bir fotoğrafı kendilerine göre düzenleme yapabileceği bir uygulamadır.

Sosyal medya ve photoshop uygulamalarının yapılış ve piyasaya sürülme amaçları insanların birbirleriyle sosyalleşme gibi ihtiyaçlarını gidermek aynı zamanda insanların rahatlamak için kullandığı uygulamalardır. Sosyal medya aynı zamanda insanların birbirleri hakkında görüşlerini paylaşmaları için de olanak sağlar. Bir insanın başka bir insan tarafından eleştirilmesi bazen nahoş sonuçlar doğurabilir. Bilfarz Brandy Vela, Teksas’ta yaşayan 18 yaşında bir kızdır. Bu kız hayatı boyunca bazı zorbalıklara uğramış ancak bunlar hayatını çok etkilememiştir . Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla Brandy sosyal medya hesabı açmıştır. Brandy sosyal medya hesabı açınca insanlar tarafından fazla kilolarından dolayı eleştiriye mahrum kalmış. Bu eleştiriler Brandy’ye fazla geldiği için kendi hayatına kıymaya karar vermiştir.

Sosyal medya bazen insanların yaşam kaynağı oluyor ve hayatlarını sosyal medyaya göre yaşamaya başlıyorlar. Böyle yaşayan insanlar sonunda büyük bir depresyona giriyor hatta birçoğu kendi hayatlarına son veriyorlar. Bunun en büyük sebebi de gelen eleştiriler ve gelen eleştiriler yüzünden kendilerini beğenmeme duygusudur. Sosyal medyadaki eleştirilerden dolayı eleştirilen insan kendini beğenmemeye başlar ve kendisinin yaşamaya layık olmadığına karar verip insanlardan ve hayattan kendini iyice soyutlar. Sosyal medyadan gelen ağır eleştiriler birçok insanı olumsuz yönde etkilediği için insanlar kendilerine olan saygılarını yitirirler. Bu olumsuz durumların oluşmaması için sosyal medya kullanımı azaltılmalıdır.

Photoshop uygulamaları  insanların bir fotoğrafta beğenmediği veyahut değiştirmek istediği bir şeyi değiştirmesi için olanak sunar. Bu uygulamalarda da durum hemen hemen aynıdır. İnsanlar kendi bedenlerinde hoşlanmadıkları yerleri değiştirerek kendilerine farklı bir imaj oluştururlar. Bu imaja gelen iltifatların ise aslında doğal haline gelmediğini bildiği için kusurlarını daha çok görmeye başlar ve bunlardan daha çok nefret eder. İnsanların photoshoplu fotoğraflarını iltifat etmesiyle daha çok photoshopa bağımlı hale gelir.

Sosyal medya ve photoshop uygulamaları insanın kendisini fiziksel yönden beğenmemesine yol açar. İnsanlar için dış görünüşü önemlidir. Bir insan eğer dış görünüşünü önemsiyorsa buna gelen eleştirilerden etkilenir. Sosyal medya sadece dış görünüşle alakalı olduğu için buradan gelen eleştiriler de insanları derinden etkiler. İnsanlar sosyal medyadan olumlu tepki almak için olmadıkları insanlar kılığına girerler. Sosyal medya ve photoshop insanları kendilerine yabancılaştırır.

(Visited 17 times, 1 visits today)