Sosyal Medyanın Güzellik Anlayışı

Son günlerde sosyal medyanın da hayatımız ile bütünleştiğinden beri, genelde 18 yaşından küçük sosyal medya kullanıcıları kendilerini bazı konularda yetersiz görmeye başlamıştır. Bu yetersiz görme de genel olarak dış görünüş ile alakalı olmuştur hatta bu histen dolayı intihar etmeye çalışanlar bile olmuştur erken yaşta depresyona girme oranları artmıştır.
Özellikle ergenliğe yeni girmiş bireyler kendilerini sosyal medya adı verilen internet üzerindeki farklı bir hayata atar ve orada tanıyıp tanımadıkları birçok insan ile iç içe olurlar ve ister istemez bazı özelliklerini de kıskanırlar. Bu kıskançlık da son günlerde her gencin problemi olmaya başlamıştır. Mesela Instagram’ın keşfet kısmında ister istemez güzellik ya da yakışıklılık ile ilgili birçok video görmek mümkündür ya da güzel olmasa da yeni güzellik anlayışı öyle olmuştur ve bunları izleyen kişi kendini çok yetersiz hissetmeye başlar. Güzellik göreceli bir kavramdır fakat bu sosyal medya mecraları bu anlayışı teke düşürülmüştür. Resmen sosyal medya insanları dış güzelliğe yöneltmeye başlamıştır bu yüzden çoğu genç belki evden bile çıkmayı bırakmıştır ve asosyalleşmeye başlamıştır.


Kendini beğenmeyen diğer kişiler de bir sosyal medya platformuna fotoğraf koyarken çok fazla fotoğrafla oynarlar ki o fotoğraftakinin o olduğunu anlamak için çok dikkatli bakmak gerekir. Ama böyle yapmaları da onların sorunu değildir çünkü tek tip bir güzellik anlayışı içinde yaşıyorlardır ve bu onları öyle bir etkilemiştir ki hem olmadıkları biri gibi gözükmeye çalışıyorlardır ve resmen bundan da kaçamıyorlardır.


Bunun önüne geçmenin aslında birçok yolu vardır aslında ilk olarak sosyal medya kullanımını azaltarak bunun önüne geçilebilir en kolay aslında çözümü budur aslında ama bu sadece yeni yeni bu güzellik anlayışından etkilenmeye başlayanlar için geçerlidir. Hastalık haline gelmiş olanlar için bunun için geç kalınmıştır çünkü bu fikri öyle benimsemişlerdir ki depresyonlardan çıkamıyorlardır. Bu gibi durumda olan kişiler için ilk başta aile desteği çok önemlidir aile desteği yetersiz kalmış ise psikologlara başvurulabilir.
Aslında bakarsanız aileden önce arkadaş desteği ya da karşı cins desteği daha önemlidir çünkü o kişi arkadaşları ve karşı cins için dış görünümünü yeterli hissetmeye çalışırlar ve onlardan destek görürlerse kendilerini bir nebze daha iyi hissederler. O kişi kim için güzel gözükmek istiyorsa ondan aldığı destek ile depresyonda ise depresyondan çıkabilir.
Bunun dışında asosyalleşmek bunun çözümü değildir kendini insanlardan saklamak da bu hastalığı daha da büyütür. Sahip olmadığınız dış özellikler yüzünden üzülmek yerine sahip olduğunuz kişisel özelliklerden dolayı fark yaratıp daha da ortaya çıkabilir. Hem zaten eğer arkadaşları dış görünüşüne göre arkadaşlıklarını sorguluyor ise hiç öyle arkadaşlarının olmaması daha iyi. Çünkü eğer dışına önem veriliyorsa içten değil dıştan arkadaş olunmuş demektir.

(Visited 72 times, 1 visits today)