Spor Değil Cinayet

 

Dünyanın birçok yerinde avcılığın bir spor olduğu düşünülüyor. İnsanlar avcılık yapıp bunun bir spor olduğunu savunuyor. Avladıkları hayvanların etlerini, kürklerini veya çeşitli parçalarını kullanıyorlar. Bazıları ise bunu sadece canı istediği için yapıyor. Hayvanların etlerini yiyor, bazılarını satarak para kazanıyor, azılarını evlerine süs olarak koyuyor… Dünyada avcılığın spor olmadığı savunuluyor hatta avcılığın yasaklanması için çeşitli çalışmalar yapılmaya çalışıyor. Ama ne yazık ki ne dünyada, ne de ülkemizde bu durum henüz engellenebilmiş değil.

Avcılık denilen şey adı da üzerinde olduğu gibi, hayvanları avlamaktan ibaret. Hayvanları öldürmek ve onları kendi amaçları için kullanmak. Peki böyle bir şey nasıl spor olabilir? Olamaz. Nasıl her canlının yaşama hakkı olduğunu savunuyorsak, nasıl hayvan haklarını destekliyorsak aynı şekilde avcılığa da dur demeli, bunu engellemeliyiz. Avcılık yapan insanlar avladıkları hayvanları bazen sadece yiyebilmek için, bazen kürklerini kullanabilmek için ya da onları satarak para kazanmak için avcılık yapıyorlar. Hayvanları öldürüyorlar ve bir de bunun üzerinden para kazanıyorlar.

Gittiğiniz herhangi bir evde, mekanda kolaylıkla hayvan derisinden yapılmış eşyalar görebilirsiniz. Duvara asılmış olan bir ayı postu ya da bir geyiğin kafasını görebilirsiniz. Bunlar ilk gördüğünüzde size hoş gelse de aslında o insanların bu hayvanları öldürerek bunları evlerini dekore etmek için kullandıklarını unutmamalısınız.

Bazı mağazalarda ise hayvanların kürklerinden yapılan kıyafetlerin satıldığını görmüş veya duymuşsunuzdur. Bu kıyafetleri giyen insanların da aslında o hayvanları avlayıp öldüren insanlardan bir farkı yok. Çünkü avcılık bir spor değildir. Avcılık bir cinayettir. Nasıl sokakta gördüğü hayvanlara şiddet uygulayan, hayvanları öldüren insanlara tepki gösteriyorsak ya da hayvan hakları yasasını istiyorsak, aynı şekilde avcılık yapan insanlara, bu insanlara destek verenlere hatta ve hatta hayvanların parçalarını dekorasyon için, giyim için kullanan insanlara da aynı tepkiyi göstermeliyiz.

Başta da belirttiğim gibi, dünyanın pek çok yerinde avcılığın yasaklanması için çeşitli çalışmalar yürütülüyor, kampanyalar başlatılıyor. Ülkemizde de aynı şekilde avcılığın yasaklanması için kampanyalar düzenleniyor. Maalesef henüz bir  başarıya ulaşmadı ama bir an önce tüm dünyada avcılığın bir spor olmadığının anlaşılması ve bunun yasaklanması gerekiyor. Bu konuda insanları daha çok bilinçlendirerek veya çeşitli cezalar uygulayarak da bu durum engellenebilir.

Avcılık bir spor değildir. Bir canlının canına kıyarak yapılan hiçbir şey ‘spor’ bahanesinin ardına sığınılarak yapılmamalıdır. Çünkü başka bir canlıya sırf canı istediği için zarar vermek spor olamaz. Tüm dünya üzerinde bu durumun bir an önce düzeltilmesi ve hayvanların kişisel çıkarlar için avlanılmasına dur denilmesi gerekiyor.

(Visited 20 times, 1 visits today)