SPOR DEĞİL HAYVAN CİNAYETİ!

Dünyanın pek çok ülkesinde avcılık spor olarak algılanıyor ama bana sorarsanız avcılık bir spor değildir. Avcılık adaletsiz bir savaş sonucunda spor yaptığını zanneden insanların başka canlıları öldürerek işlediği cinayetlerdir.

 

Avcılığın bir spor olarak algılanmasını anlayamıyorum, her şeyden önce sporlar ilkeli yarışlardır, adaletli yarışlar… Mesela takım sporlarını düşünelim; takımlar eşit sayıda, aynı yaşta sporculardan oluşur. Sporcular eşit şartlarda maç ya da yarışlarını yaparlar. Bireysel sporlarda da durum benzerdir yarışan sporcuların ya yaşları ya boyları ya kiloları aynıdır. Sporu spor yapan da; sporcuların eşit şartlarda, eşit imkanlarda rekabet etmesidir zaten. Avcılığın spor olmadığını düşünmemin en temel nedeni bu.

 

Avcılıkta olay şudur: İnsanlar ellerine silahlar alırlar ve karşılarına da tamamen savunmasız, silahsız ve masum hayvanları. Bu demektir ki avcılık bir spor olamayacak kadar adaletsiz bir rekabettir.

 

Avcılığın bir spor olamayacak kadar adaletsiz olmasından da büyük sıkıntı, cinayet olmasıdır. Bu durum avcılığı spor değil suç haline getirmelidir. İnsanlar ellerindeki silahlarla spor yaptıklarını öne sürerek hiçbir suçu olmayan sadece yaşamlarına devam etmeye çalışan masum ve savunmasız hayvanların zayıf anlarını yakalayıp onları vuruyor, öldürüyor. Bunun için ceza almaları gerektiği yerde, suç işledikleri ve bir hayvanın canına kastettikleri için pişmanlık duyup üzülecekleri yerde; spor yaptıklarını savunarak bununla gurur duyuyor, yüzleri bile kızarmadan öldürdükleri hayvanlardan bahsedebiliyorlar bu durumla övünüyorlar. Bana sorarsanız bir suç işleyip bununla hiç yüzü kızarmadan övünmek de en az hayvanları öldürmek kadar kötü bir durum. Yani söylemek istediğim şu ki avcılığı yapanlar kadar avcılığın spor olduğunu savunanlar da hayvanların ölmesinin, öldürülmesinin, suçluları.

 

Hem avcılık sadece hayvanları öldürmek değil ki diğer sporlar gibi bir durumu yok. Küçük bir hata yüzünden sadece hayvanlar değil aynı zamanda başka canlılar, bazen insanlar da hayatlarını kaybediyorlar. Spor kabul edilen bir eylem yapılırken ufacık bir hata nasıl olabilir de insanların hayatlarının sonlanmasına neden olabilir diye düşünüyor insan. Hoş hatasız hali hayvanların hayatlarına son veren ve spor kabul edilen bu olayın insanları da öldürebilecek olması çok da ekstrem bir durum sayılmaz.

 

Söylemek istediğim, cümlelerce anlatmaya çalıştığım ve savunduğun düşünce, düşüncem, şudur ki avcılık spor kabul edilemeyecek kadar haksız, adaletsiz, rekabet bile sayılamaz durumdaki cinayet faaliyetidir. Göz göre göre bu cinayetleri spor kabul etmek, o hayvanların öldürülmesine göz yummak ve arka çıkmak; insan olarak bize verilen vicdana aykırı, hepimizde bulunan kalbin sadece kan pompalamak için var olduğunu zannetmektir. Sokakta üşüyen hayvana kıyamazken, aç olduğunu gördüğümüz hayvana elimizdeki yemekten bölüp verirken sırf daha vahşi diye başka hayvanların öldürülmesine spor demek insanî bir davranış kabul edilemez.

Hayvan cinayetleri de aynı insan cinayetleri gibi ceza verilmesi gereken suçlardır. Avcılık spor değil cinayettir

(Visited 34 times, 1 visits today)