Spor Mu, Katliam Mı?

Avcılık birtakım özel malzemeler ile hayvanların avlanması sporu olarak bilinmektedir. Avcılık sporu adı altında geçen bu aktivite  çok eski çağlara, geleneklere dayanmakla birlikte bir çok ülkede hala devam eden ve kabul görmüş bir spor dalıdır. Peki avcılığın, hayvanların spor adı altında katledilmesinin, sizce spor olarak yapılması veya genel olarak yapılması uygun mudur? Bu aktivite olarak bile değerlendirilmeyecek katliamın spor olarak kabul görmesi ne gibi sorunlar yaratabilir?

Benim fikrimce avcılığın spor olarak yapılması ancak herhangi bir canlı üzerinde olmayarak, yani eğer avlama gibi bir şey yapılacaksa da canlı olmayan objeler üzerinde çalışarak yapılması şartıyla kabul edilebilir. Böyle düşünmemin sebebi ise hayvanları katletmenin normalleştirilmesinin ve spor adı altında normal bir fiil olarak gösterilmesinin doğurabileceği hayvana şiddet, hayvan katliamı gibi vakaların da artış görebilecek olmamızdır. Bundan önce ise zaten başlı başına hayvanların öldürülmesi ne kadar kötü bir şey iken birde bunu spor dalı adı altında yapılması hem genel olarak insanların spora bakış açısını değiştirip sporla, şiddet ve öldürmek gibi kavramların karıştırılmasına yol açacaktır. Fakat eğer illa yapmak isteyen de varsa bu sporun hayvanlar değil de cansız objeler veya hedefler üzerinde yapılmasında görüşümce herhangi bir sakınca yoktur ama hayvanları öldürerek yapılması görüşümce asla kabul edilemez.

Alexander Von Humboldt’un da dediği gibi “Hayvanlara karşı acımasızlık; ne gerçek eğitim, ne de gerçek bilginlik ile bağdaşır.”. Bu sözün de desteklediği gibi bir acımasızlığın spor olarak yapılması kabul edilebilecek bir şey olmayıp, spor gibi insanları teşvik etmeye çalıştığımız bir mecranın adı altında bulunmamalıdır. Çünkü eğer bizim insanları iyilikleri için teşvik ettiğimiz bir şey diğer canlılara zarar verip aynı zamanda hayvana şiddete de teşvik ediyorsa istemeden de olsa yanlış mesajlar verebilir. Ve de mesaj vermekle kalmayıp direkt hayvana şiddete de teşvik edebilir. Bununla beraber diğer sporlarla bir tutulduğunda yanlış algılar yaratıp spor kavramını saptırabilir.

Toparlamak gerekirse avcılığın genel olarak yapılması bile asla desteklemediğim bir şey iken, bu acımasızlığı yapanların sporcu olarak ve genel olarak katliamın da spor olarak kabul edilmesi hem spor ve sporcu kavramını saptıracağı gibi spor kavramını karalayacaktır. Bu nedenler ve daha sayamayacağımız nice sebepler dolayısıyla avcılığın genel olarak yapılması dahi kabul edilemeyecekken bir de spor kavramının adı altında yapılması benim görüşümce eğer cansız varlıklar üzerinde yapılmayacaksa herhangi bir nedenle kabul edilemez.

 

(Visited 28 times, 1 visits today)