Spor Sağlığı

Merhaba arkadaşlar! Biliyorsunuz ki spor yapmak sağlığımız için vazgeçilmez bir faaliyettir. Özellikle de bizim gibi büyüme çağında olanlar için çok önemlidir. Spor yaparak kaslarımız ve kemiklerimiz güç kazanır. Çoğu insan zayıflamak için spor yapıyor. Oysa ki spor yapmak sadece kilo vermek için değil, sağlığımızı korumak yani hastalıklara karşı vücudumuzu kuvvetlendirmek için de yapılmalı.

Hepimiz neden spor yapacağımızı bilirsek daha bilinçli hareket ederiz. Aynı zamanda hangi sporu ve nasıl yapacağımızı bilmek de önemlidir. Örneğin; yürüyüş yapmayı seçtiysek mutlaka yürüyüşe uygun ayakkabı ve kıyafet giymeliyiz. Eğer spor ayakkabı yerine bot giyersek sakatlanmalara yol açabiliriz. Dışarıdaki  yürüyüş parkurlarında, zemini toprak olan yerleri tercih etmeliyiz. Çünkü uzmanların söylediğine göre beton gibi sert zeminlerde yürümek dizimize zarar veriyormuş. Evde bir yürüyüş bandını kullanıyor isek mutlaka ayakkabı giymeli ve yürüyüş bandının bakımını yaptırmalıyız. Yoksa ayak ve diz sağlığımıza zarar verebiliriz.

Yürüyüşe ya da başka bir spora başlamadan önce vücudumuzu hazırlamak çok önemlidir. Yani gerekli ısınma ve esnekliği sağlamadan spor yapmaya başlamamalıyız. Isınmadan spora hızla başlar isek kas ve eklemlerimiz çok ciddi bir şekilde zorlanabilir. Hatta kalıcı sakatlıklara yol açabilir. Bu yüzden hafif ısınma ve esneme hareketleri yapmak çok önemlidir. Gerekli ısınma ve esneklik hareketlerini yaparak vücudumuzu spora hazır hale getiririz.

Bazen çok spor yaparak vücudumuzu fazla yorabiliriz. Her gün saatlerce spor yapmanın faydadan çok zarar getirdiği söyleniyor. Çünkü; fazla spor yapmak da kas ve eklemlerimizi zorluyor, sağlığını tehdit edebiliyor. Gençlerin çoğu spor salonlarında ağırlık kaldırarak vücut kaslarını geliştirmeye çalışıyor. Bunu yaparak çevresine daha kaslı ve yakışıklı görünmek için yapıyorlar. Hatta bunun için dışarıdan protein tozu gibi besin takviyeleri alıyorlar. Artık bunların çok da doğru olmadığı biliniyor. Yani vücudumuzu fazla sporla zorlamak çok zarar verici sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden estetik kaygılarla hareket etmek yerine, sağlığımızı düşünerek hareket etmeliyiz.

Spor yapmak günümüzde herkes için vazgeçilmez ve önemli bir unsur haline gelmiştir. Sağlıklı olmanın yolu spor yapmaktan geçiyor. Ancak görülüyor ki; bilinçli spor yapmak da önemlidir. Bunun için de işin uzmanlarından yardım almak gerekir. Bilinçli spor yapmak ile ilgili bize yol gösteren birçok bilimsel çalışma var. Bunlara dikkat ederek spor yaparsak, sporun nimetlerinden daha çok yararlanırız. Yoksa kaş yaparken göz çıkartmış oluruz.

(Visited 156 times, 1 visits today)