Spor ve Avcılık

Bir canlının hayatına son vermek eğlenceli ya da bedensel gelişmeye yararlı olamaz. Kendinizi yolun kenarındaki bir geyik olarak hayal edin  ve yoldan geçen bir adam,ona buna hava atmak uğruna canınızı alıyor.Bir canlının hayatı bu kadar hafife alınmamalı.Canlılar da yaşamayı en az biz insanlar kadar hak ediyor.

Tarih öncesi çağlarda insanlar beslenmek için  her türlü hayvanı,bitkiyi avlardı.Bu o zaman için normaldi.Bu zamanda da hayvanları beslenmek amacı ile avlıyoruz(küçükbaş hayvanlar,balıklar,kümes hayvanları) ve bu normal bir şey.Çünkü doğal denge böyle,beslenme zinciri bu yönde.Fakat artık günümüzde hayvanları  sadece beslenmek için avlamıyor,’eğlence’ için de avlıyoruz.Böyle deyince kulağa zalimce geliyor,evet ama bazı insanlar için hiç de zalimce değil.Avlamakla ilgili yarışmalar düzenleniyor,etkinlikler yapılıyor,tesisler kuruluyor,oyunlar oynanıyor…Her türlü canlı avlanılıyor,pazarlarda satılıyor ve bazı insanlar boşu boşuna öldürülmemesi gereken canlıları sofrasında ağırlıyor.Eğlence uğruna ya da sırf yemek için avladığımız ‘nesli tükenecek olan’canlılar ekosistemde önemli bir rol oynuyor.Onların nesli tükenirse ne olacak?Tahmin edeceğimiz üzere ekosistem bozulacak.Neyse ki dünyada duyarlı insanlar da var.Örnek olarak hayvan severler bu konudan çok şikayetçi;eylemler yapıyorlar,dernekler kuruyorlar,toplumda bilinç yaratmak uğruna konuşmalar yapıyorlar.Bu konuyla ilgili önlem almazsak,bir sürü masum canlının hayatı sonlanabilir.Doğaya gidip masum bir canlıyı öldürmenin gece bir insanın evine girip onu öldürmekten bir farkı yok.

Eğlenmek uğruna canlı avlayan insanlar sonra da  doğal dengenin yok olmasına üzülüyor. Bir duvar örerken en alttaki tuğlalardan birini çekersek ne olur? Cevap çok basit, duvar yıkılır. O zaman doğal dengeyi kendi ellerimizle bozduktan sonra ‘’çok yazık’’ demeye hakkımız da yok. Peki avcılık kötüyse etobur insanlar nasıl beslenecek? Et israf edilmeyecek şekilde tüketilecek.Aşırı avlanma ve avlanmanın ‘hobi’olarak görülmesiyle ilgili başka önlemler olarak;avlanmayla ilgili sert kanunların çıkması,nesli tükenmekte olan canlıların avcılık uğruna ölmemesi için özel bir alan yapılması,son olarak  yasadışı yaban hayatı ticaretini durdurmak olabilir.

Beslenmek için canlı tüketilmesi ile hobi için ava çıkmak arasında dağlar kadar fark vardır. Biri besin ihtiyacını karşılamak içinken diğeri cani insanlara 10 saniyelik keyif için yapılıyor. Avlanılması gereken canlılar vardır avlanılmaması gereken canlılar vardır;ama avlanma hiçbir zaman eğlence için yapılmamalıdır.

Spor demek eğlence sağlayan,bedensel gelişime yararlı olan kavramdır.Fakat avcılık beslenme amacıyla canlıları öldürmek demektir. Sonuç olarak avcılık bir spor dalı değildir ve olamaz. Affı da olamaz. En ağır cezalar ile yargılanmalıdır.Çünkü burada canlıların hayatı söz konusudur.Bu insanlık dışı ‘’eğlenceyi’’ kınıyoruz ve elimizden geldiğince önlem almaya gayret ediyoruz.

(Visited 23 times, 1 visits today)