Spor ve Sanat Alanlarında Boş Yere Emek Vermek

Ülkemizde son birkaç yılda artan bir oranla birçok insan en az bir hobi edinmeye başladı. Fakat ne yazık ki bu insanların çoğu bu hobileri sadece zaman öldürmek veya sıkılmamak için ediniyor. Türkiye’de spor ve sanata ilginin oldukça fazla olmasının yanı sıra benim görüşüme göre çoğu insanın boşa çabaladığını görebiliriz. Bu düşüncem spor için pek geçerli olmasa da sanatla doğrudan ilgili. Sanat dallarından biri olan müziğin ülkemizdeki yeri çok farklı ve alakasız yerlere kaymaya başladı diye düşünüyorum. Sosyal paylaşım platformlarına biraz göz attığınızda insanların artık yetenekleriyle değil, yaşam tarzlarıyla ve paralarıyla gündeme geldiklerini rahatlıkla gözlemlemek mümkün.

Birçok söz yazarı ve besteci benim görüşüme göre gereksiz ve saçma sözlere sahip şarkılarla öne çıkmayı başarıyor. İnsanların dillerinden düşmeyen şarkılara yakından baktığınızda ses düzenlemeleri sayesinde neredeyse hatasız durumda olduklarını görebilirsiniz. Fakat bunun yanında gerçekten yetenekli insanların hakkı yeniyor diye düşünüyorum. Bununla birlikte birçok yetenekli insanın da bir şeyler başarabilmek için fazla çaba sarf etmediklerini görebiliyorum. İlgilendikleri alanlarda sadece hobi amaçlı müzik aleti çalan kişilerin boşa uğraştıklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Sanatçı adı verilen insanlar ortaya ürünler sunabilen insanlardır. Ürün sunabilmek için sosyal platformlarda başkasına ait bir parçayı yeniden seslendirmek bile yeterlidir. Genel duruma baktığımızda insanların sadece hobi amaçlı veya “öylesine” müzik aleti çaldıklarını görüyoruz. Spor tarafına baktığımızda ise macerasına Türkiye’de başlayıp bir şekilde rağbet görmemesi nedeniyle yurt dışında çok daha iyi şartlarda devam eden birçok sporcu olduğunu görebiliriz. Genel adıyla takım oyunu olan sporlarda durum çok farklı olsa da tenis, masa tenisi gibi sporlarda spora Türkiye’de devam edip dünya çapında ün salan kişi sayısının yeterli olduğunu düşünmüyorum. Sporcular kendilerini geliştiriyor fakat çoğunun spor adı altında bir amacı yok. Sadece sağlıklı olmak veya arada bir eğlenmek için spor yapıyorlar. Bence bu mantalitenin değişmesi gerekiyor.

İnsanların artık spor ve sanat dallarıyla “öylesine” ilgilenmemesi, en azından bir hedef belirleyip belirli bir yerlere geldiklerinde bir şeyler başardıklarını ve emeklerinin boşa çıkmadığını görmeleri gerekiyor. Bunun yanında ülkemizde spor ve sanata verilen değer ve anlayışın da değiştirilmesi gerekiyor. Türkiye’deki spor anlayışının genellikle futbol maçı izlemek üzerine olduğu gibi sanat anlayışının da yalnızca gitar çalmak üzerine olduğunu görebiliriz. Kalabalık bir caddede yürüyen 30 kişiye sorarsanız en az 15 kişi gitar çalıyordur veya en önemlisi eskiden çalıyordur. Aslına bakarsak biraz eğlenmek ve zaman geçirmek için güzel bir uğraş olsa da insanların yeteneklerini keşfedip yetenekli oldukları alanların üzerine yoğunlaşmaları gerektiğini düşünüyorum. Aksi taktirde herkesten alacağınız cevap “Küçükken o müzik aletini çalmıştım.” veya “Küçükken o sporla ilgilenmiştim.” olacaktır. İnsanlar yeteneklerini keşfettikleri sürece kendilerini birçok alanda her yönden geliştirebilirler.

(Visited 163 times, 1 visits today)