“Spor” Yaparken Cinayet İşlemek

Dünyanın pek çok yerince avcılık bir spor dalı olarak görülüyor. Hatta avcılık sporu için mevsimler bile var. Bazı hayvanları yalnızca belirli bir zaman diliminde avlayabiliyorsunuz. Bunun sebebi, hayvanların neslinin tükenmesini önlemek. Peki, bunu kökten çözmek yerine neden geçici önlemler alıyoruz? Neden hayvanları kendi bencilliğimiz yüzünden önce tehlikeye sürüklüyor, sonra da onları kurtarmaya çalışıyoruz? “Spor” adı altında hayvanları öldürüp bir yandan da bunu belirli zamanlarda yaparak onları korumaya çalışmak kulağa pek mantıklı gelmiyor.

Anlatmak istediğim, insanların kendi zevklerini, eğlencelerini gözeterek böyle bir katliama sebep olmaları. Bunu bir spor dalı olarak görmek ya da hobi amacıyla yapmak olayı daha da saçma kılıyor. Size hiçbir zararı olmayan, masum canlıları öldürürken gerçekten hiç vicdan azabı çekmiyor musunuz? Bir de bunu yaparak kendinizi tatmin ediyor veya diğer canlılardan üstün görüyorsanız insani değerlerinizi bir kez daha sorgulamanızı öneririm. Bunun yalnızca “eğlenmek” için yapılması da insanların ne kadar cani varlıklar olduğunu gösteriyor aslında.

Benim gibi düşünen pek çok insan avcılığı cinayet olarak görüyor. Yani avcılığı cinayet başlığı altında değerlendirirsek iş çok daha ciddi bir hal alıyor. Mesela bir insanı öldürürseniz, ceza almanız kuvvetle muhtemeldir. Veya bir hayvana kasıtlı zarar verirseniz de aynı durum geçerli. Peki, öyleyse “spor” diyerek hayvanları katletmenin bundan ne farkı var? Belirli bir kılıfa uydurulduğunda işler yasal oluyor ve hayvanları sebepsiz yere katletmenize rağmen ceza almıyorsunuz. Peki, tüm bunlardan sonra gerçekten iyi bir insan olduğunuzu düşünüyor musunuz? Avcılığı bir spor dalı olarak görüp normalleştirmemeliyiz. Nasıl insanları spor için veya sebepsizce öldürmüyorsak hayvanları da öldürmemeliyiz. En başta bahsettiğim gibi, daha sonradan onları korumaya çalışacaksak neden daha yolun başındayken bunu engellemiyoruz? Böylece ne onları tehlikeye atarız ne de korumamıza gerek kalır. Bu sayede bizim başkalarını umursamayan düşünce yapımızın kurbanı olmamış olurlar. Bizim yüzümüzden böyle şeylere maruz kalmayı hak etmiyorlar ve bize muhtaç olmadan, kendi hallerinde yaşamak onların hakkı.

Sonuca gelirsek, avcılığın tamamen mantıksız ve gereksiz olduğunu düşünüyorum. Geçmiş zamanlarda yaşasaydık büyük bir ihtimalle normal sayılabilecek bir durum, fakat ne geçmiş zamanda yaşıyoruz ne de bu normal bir durum. Eğlence veya spor ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz birçok yol varken masum hayvanların canını almayı seçmenin gerçekten insanlığa sığmadığını düşünüyorum. Daha önce de dediğim gibi bunun katliamdan başka bir şey olmadığını savunuyorum. Avcılık, cinayetten farksızdır ve kesinlikle durdurulması gereklidir.

(Visited 26 times, 1 visits today)