Sporda Cinsiyet

Spor birçok yerde birçok şekilde karşımıza çıkmakta. Sağlık, eğlence gibi konularda da birinci sırada yer alan spor kendi içerisinde de kategorilere ayrılmaktadır. Atletizm, basketbol, futbol, eskrim ve benzeri kategorilerde kendi içerisinde bir çok şekilde katogorilize edilmiştir. Kadın, erkek, kadın engeli, erkek engeli gibi ayrıştırılmış bunun dışında da yaş sınırlarına göre kendi içinde ayrılmıştır.  Yapılan bu ayrıştırmalar erkeğin, erkekle kadının ise kadınla mücadele etmesini söylemektedir. Ama bu durumun bazı spor severlerin kafasını karıştırıp neden kadının erkekle erkeğin ise kadınla karşı karşıya mücadele edemediğini akıllarında soru işareti olarak bırakmıştır.

Takımların karşılaşmalarında cinsiyetlerin ayrıştırılıp oynanması durumu ortadan kalksaydı şu gibi durumlarla karşılaşılacaktı. Kadın ve erkeğin fiziksel yapı gibi farklılıklarından dolayı yarışmalarda fiziksel koşullardan bakıldığı zaman bir eşitsizlik olacaktır. Kadınlar daha narin ve hassas yapılı oldukları için oyunlar sırasında da birçok sorunla karışılacaklardı. Bunun  beraberinde erkekler tarafından karşı tarafın incinmesini ve zarar vermek istemediklerinden dolayı daha hassas oynanacak ve kendi gerçek güç ve yeteneklerini sergileyemedikleri bir ortamda olacaklaradır çünkü boks, tekvando, güreş gibi sporlarımızda vardır. Yani herkes kendi dengiyle karşı karşıya gelmelidir.

Yarışmalarda yapılan cinsiyete göre ayırma olayı cinsiyet ayrımı değildir sadece yarışmalarda herkesin kendi dengine göre yarışması daha sağlıklı bir durumdur. Bu gibi durumları cinsiyet ayrıma gibi durumlara getiren insanlar eğer erkek ile kadını karıştırılarak oynasalardı oyunların adaletsiz ve eşit olmayacağını anlamaları gerekmektedir. Sporda kadın, erkeğin farklı liglerde oynaması daha iyidir birçok farklı yönden eşitsizlik olduğundan aynı şekilde değerlendirilmeleri adaletsizlik olacaktır. Ama hem kadının hem erkeğin eşit fiziksel durumlarda yapabileceği sporlarda tabiiki de kadın erkek karma olarak oyunlara çıkmalı ve aynı ligde oynamalarını destekliyorum. Fakat fiziksel ve bunun gibi farklı eşitsizliklerin olmadığı durumlarda kadın ile erkek olarak ayrıştırılmaları daha adaletli olacağı kadar sporcular içinde adaletli bir değerlendirme yapılacaktır. O yüzden bu durum kadın erkek ayrımı değildir aksine değerlendirme gibi durumlarda yararlarına olacaktır.

Kadınların daha yatkın olduğu oyunlarda erkeklerle karşı karşıya gelmeleri ya da erkeklerin fiziksel olarak daha iyi olduğu oyunlarda mücadele etmeleri adaletsiz değerlendirme ve haksızlık gibi durumlara yola açacağından farklı lig ve takımlarda olmaları sporcular için daha iyi olacaktır. Hem takım oyunlarında hem de tek başına yapılan sporlarda rakibiyle eşit olmalar sadece yeteneklerine bakılıp adaletli değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden kadın ve erkeğin farklı liglerde oynamalarını destekliyorum.

 

 

 

(Visited 19 times, 1 visits today)