SPORDA KADIN ERKEK AYRIMI

    Dünyada birçok ülkede spor müsabakalarında kadın erkek ayrımı yapılmakta. Hiçbir oyun birlikte oynatılmıyor. Hep farklı sahalarda hep farklı zamanlarda… Artık taraftarlar bile garipseniyor. Herkes; erkekler erkek, kadınlar kadın maçlarına gitmeli diye düşünüyor.
Bu durumlardan dolayı artık sporlara da cinsiyet yüklemiş durumdayız. Voleybol kız sporu, futbol erkek sporu gibi. Zaten ülkemizde kadın erkek eşitsizliği yeteri kadar varken bir de sporlarda bunları görmemiz hiç doğru değil.
    Bunu aşmanın elbette bazı yolları var. Örneğin müsabakaları düzenleyen kurumlar, birlikte oynanabilecek sporlar veya birlikte yapılabilecek maçlar düzenlemeliler. Bunun aslında çok güzel bir örneği var. Hollandalı bir beden eğitimi öğretmeni tarafından geliştirilen “Korfbol” oyunu. Bu oyun dünyada kadın ve erkeğin birlikte yapabildiği tek spor. Bu oyun ülkemizde de tanından ve oynanan bir oyun. Aslında kadın erkek ayrımını aşmak için güzel bir başlangıç fakat böyle oyunların fazlalaşması gerekiyor. Ben, dünyada kadın ve erkeğin birlikte oynayabildiği “tek” spor denilince çok üzülüyorum. Bu herkesi ilgilendiren ve de herkesi üzmesi gereken bir konu bence.
    Bu ayrımı ortadan kaldırmak bizim elimizde. Eğer istersek insanlar olarak her şeyin üstesinden gelebiliriz. Sadece çabalamamız gerek.

(Visited 14 times, 1 visits today)