Sporda Kadın Erkek Eşitliği

Son dönemlerde takım sporlarında kadın ve erkeklerin aynı takımlarda ve aynı liglerde oynaması fikri ortaya koyuldu. Bu fikrin gerçeğe dönüşebilme ihtimali bir çok otorite tarafından imkansız olarak değerlendirilse bile, bazı insanlar tarafından bu fikre olumlu bakılıyor. Dünyanın pek çok yerinde alt yaş kategorilerinde kadınlar ve erkekler aynı takımlarda ve aynı liglerde oynamakta. Ama yaş ilerledikçe, kas ve vücut yapısı ergenlik sebebi ile değiştiği ve erkeklerin kadınlara kıyasla daha çok güçlenmesi artık aynı takımlarda ve aynı liglerde oynamalarına el vermiyor. 10-12 yaşa kadar aynı takımlarda ve aynı liglerde oynayabiliyor olunsa bile sonrasında değişen kas yapısı ve hormonlar sebebi ile aynı takımlarda oynamaları çok zor hale geliyor.

Eğer kadınlar ile erkekler aynı takımlarda ve liglerde oynasalardı neler olurdu merak ediyorum ama büyük ihtimalle olacak şeyler pek iyi olmayabilirdi. Bir futbol maçında kadınlar ve erkekler birlikte oynasalardı kadınlar çok sert müdahaleler alabilir ya da mental baskı altında kalabilirlerdi. Başka bir ihtimal de erkek futbolcular kadınlara hız, teknik ve koşu mesafesi anlamında üstünlük sağlar ve bu kadınların erkekler ile birlikte oynamasının hiçbir şey değiştirmeyeceğini birlikte aynı takımda bulunsalar bile herkes erkekleri oynatacağını gösterir. Çünkü hiçbir teknik direktör takımında fiziksel ve tekniksel açıdan zayıflık istemez.

Futbol genel olarak bol temaslı ve fiziksel bir oyundur. Bir futbol maçında kadınların erkeklerin sert müdahalelerine maruz kalması kötü sonuçlar doğurabilir. Eğer karışık oynansaydı bile sadece fiziksel yönlerden değil şartlar açısından da pek çok zorluklar ortaya çıkabilirdi. Teknik direktörler takımında kadın oyuncu barındırıp takımın fiziksel gücünü düşürmek istemeyebilirler bu da kadınların daha az şans bulmasına neden olabilir. Kadın futbolcular transfer edilmeyip yaptığı işten para kazanamayabilir ya da herhangi bir takımda oynayan kadın futbolcu takımın teknik direktörünün değişmesi sonucunda takımdan gönderilmek istenebilir bu da yaptığı işten olmasına sebep olabilirdi.

Farklı bir spordan da örnek vermek gerekirse basketbol. Basketbolda özellikle de NBA gibi bir seviyede kadınların oynaması neredeyse imkansızdır. Basit bir örnek ile izah etmek gerekirse WNBA de şimdiye kadar maç içinde smaç basabilen kadın sayısı sadece 7′ dir ama NBA de smaç basamayan oyuncu sayısı 0′ dır. Basılan smaçlara örnek vermek gerekirse:

WNBA’ de smaç :                                                                            NBA’ de smaç:

Derrick Jones Jr. Says 'I Laugh At' Aaron Gordon-Slam Dunk Contest Controversy | Bleacher Report | Latest News, Videos and Highlights

7 WNBA players have dunked in the league's history: video highlightsBu örneklerden yola çıkarak kadınlar ile erkeklerin aynı liglerde ve takımlarda oynamasının çok zor olduğunu görüyoruz. Basketbolda kadınlar ve erkeklerin aynı takımlarda oynamasının zor olmasının nedenlerinden bazıları ise antrenman şiddeti, maç temposu olurdu Günümüz NBA basketbolunda otalama fiziği olan basketbolculardan biri Joel Embiid’ dir 2.13 boyunda ve 113 kg ağırlığında olan bir insanın bu gün kadınlar ile basketbol oynaması bariz bir üstünlük demektir. 2 metre boyunda olan bir kadın ile 2 metre boyunda olan bir erkek arasında güç, ağırlık ve zıplama farkı vardır bu da bariz bir üstünlük demektir.

Özetlemek gerekirse bence kadınlar ve erkekler aynı takımlarda ve liglerde oynaması çok zordur hatta bazı sporlarda imkansızdır. Bütün bunların sebebi sadece fiziksel farklılıklardır, farklılıklar dışında kadınlar ile erkeklerin aynı takımlarda ve liglerde oynayamamasının başka bir sebebi yoktur. Kadınların ve erkeklerin farklı liglerde ve farklı takımlarda oynaması sporcular için ve sporun gelişmesi için daha iyi olacaktır.

(Visited 64 times, 1 visits today)