Sporun Önündeki Engeller

Dünya ile birlikte gelişen teknolojiyle insanların oyun oynamak için kullandığı araçlar da genel olarak değişmiştir. Neredeyse her bebeğin bir tablet veya telefonla doğduğu dünyamızda oyun sektörü artık spor olarak da tanınıyor. E-spor dediğimiz bu aktiviteye yarışmacılar oynadıkları oyunlarda uzmanlaşarak daha sonra profesyonel bir etkinlikte diğer oyuncularla yarışıyorlar.

Ne yazık ki E-spor büyük bir tartışma konusunu da beraberinde getirmiştir. Öyle ki bazı insanlar sporun bilgisayar başında bir oyun olamayacağını öne sürse de buna karşılık bazı insanlar da çaba gerektirdiği ve diğer sporlarda olduğu gibi rekabet içerdiğinden dolayı bu etkinlikleri spor olarak görmektedirler. Bu bakış açısı belki de en doğru olanıdır. Nedeni ise insanlar çok fazla taraftarı olan bir sektörde kıran kırana bir mücadele ile yarışmaktalar. Burada yarışan hiçbir insan doğuştan bilgisayar oynayarak gelmedi. Diğer sporlardaki meslektaşları gibi onlarda büyük çaba ve saatlerini harcadılar.

Spor sadece yüksek kas gücüne, doksan dakikada kaç gol attığınıza veya milyon dolarlık yarış arabalarına binip zenginlerin arka bahçelerinde birinci olma çabası değildir. Belki de bundan dolayı dünyamızdaki spor anlayışı biraz ilkel kalmış durumda. Diğer teknolojik gelişmeler son hızla devam ederken sporun E’sine takılmak hata yapmaktır.

Çoğu spordaki ana düşünce E-sporda da vardır. Mesela takım oyunu temelli E-spor turnuvalarında takım bilinci ön planda olmak üzere sporcularda pek çok özellik gelişmektedir. Bu nedenle ki E-spor ortamının diğer sporlardan farkı yoktur. Ayrıca sporu bu şekilde ayırmak yerine onu da büyük bir çatı altındaki bir değer olarak görmek insanlığın kazancına olacaktır. Ne de olsa insanlar oyunu sadece eğlenmek için değil günlük hayatın baskısından sıyrılıp kolay bir şekilde diğer insanlarla rekabet edebilmek için de oynuyorlar. Bu işin profesyonelleri ise kendilerini bu oyunlara adayıp kendilerini daha da geliştirip fark yaratıyorlar. Tıpkı diğer sporlardaki gibi.

 

Aslına bakacak olursak sporların temeli insanın zamanını iyi geçirmesi için oynadığı oyunlardan zamanla bir düzen içerisinde belli hedefler doğrultusunda yapılmasıyla oluşmuştur. Bu nedenle oynadığımız bir oyunun profesyonel bir arenada spor olarak yapılması gibi aslında turnuvası düzenlenen pek çok oyun da spora girmektedir. O nedenle uzun yıllar önce belirlenen kriterlere göre bir uğraşının spor olup olmamasını değerlendirmek, spor niteliği taşıyan diğer uğraşılara haksızlık olacağı gibi bu uğraşıları yapan, çabalayan kısacası emek veren herkese de haksızlık olacaktır. O nedenle sporun E’si olmaz. Spor spordur. İsteyen bilgisayar başında yapar isteyen maraton koşar isteyen de 64 kare içerisinde stratejik hamleler yapar ama işin sonunda hepsi birer sporcudur.

(Visited 9 times, 1 visits today)