Star Wars İncelemesi Kısım 2

STAR WARS İNCELEMESİ KISIM 2

Önceki blogumda “Orijinal Üçleme” hakkında konuşmuştum. Bu sefer de “Öncül Üçleme” hakkında konuşacağım.

Star Wars I – Gizli Tehlike

SPOILERSIZ

Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Bu film, diğer filmlerin biraz altında kalıyor. En azından bana göre. Bunun nedenlerini anlatıyım size. Öncelikle Jar Jar Binks bana göre çok saçma bir karakter. Çocuklar eğlensin diye tasarlandığını düşünüyorum. Filmin sonu dışında pek beğenmedim. Konusundan bahsetmem gerekirse iki tane Jedi bir sorunu çözmek için Naboo’ya gidiyor ve kraliçeyi kaçırıyorlar. Ancak uzayda gemileri arıza yapıyor ve Tatooine adlı çöl gezegenine inmek zorunda kalıyorlar. Orada da Anakin Skywalker ile tanışıyorlar….

star-wars-anakin-name-pic

SPOILERLI

“Duel of the Fates” kısmı dışında filmi sevmedim. Qui-Gon ve Darth Maul’un ölmesi dışında sıkıcıydı film. Pot Yarışı çok uzundu. Ama Qui-Gon’un sözü efsaneydi bence: “Obi-Wan, çocuğu eğiteceğine söz ver. O seçilmiş olan. Güce dengeyi getirecek…” Sonuç olarak, film daha güzel olabilirdi ama yine de gideri var. Anakin’in küçüklüğünü görmek hoştu ama.

Star Wars II – Klonların Saldırısı

SPOILERSIZ

Öncelikle, bana kalırsa bu filmde gereksiz karakterler var. Boba Fett ve Jango Fett buna dahil. Neden Boba Fett’i klon yaptılar ki. Gizemli kalsaydı daha iyi olurdu. Dexter da bu karakterler arasına giriyor. En azından bana göre. Konusuna gelelim. Bu film Anakin ile Padme’nin aşkını anlatıyor. Birtakım kişiler Cumhuriyet’e karşı ayaklanmış durumda. Bu sorunu çözmek için Padme, Coruscant’a gidiyor ama suikast girişimine maruz kalıyor. Anakin de onun koruması oluyor.

hayden

SPOILERLI

Bu film hakkında söylenebilecek pek fazla bir şey yok. Anakin’in elinin kesilmesi güzel bir nostalji olmuş Luke için. Klonların neden basılmaya başlandığını da anlatıyor. Jango Fett yerine başka birinden klonlasalardı daha iyi olurdu bence. Önceki filmdeki gibi son savaş çok güzeldi. Kont Dooku karakterini seviyorum ben. Bence çok havalı. Aaa az daha unutuyordum. Filmin en önemli sahnesi bence  Anakin’in annesinin ölümü… Anakin’in geleceğini değiştiren olay. Ama bunun ne olduğunu söyleyemeyeceğim çünkü ilerideki filmler için spoiler vermiş olurum.

Star Wars III – Sith’in İntikamı

SPOILERSIZ

Spoilersız kısmında söyleyebileceğim çok fazla bir şey yok. Ama spoilerlı kısımda çok fazla var. Konusundan başlıyorum. Anakin rüyasında Padme’nin öldüğünü görüyor. Gerisini biliyorsunuzdur muhtemelen… Filmin ikinci yarısı efsane. Gerek ışın kılıcı olsun, gerek diyalog olsun… Her yönden efsane. Star Wars’un en sevdiğim filmi olmasının bir sebebi var.

star-wars-prequels-rewatch-4

SPOILERLI

“Sen ‘Seçilmiş Olan’dın. Sithleri yok etmen gerekiyordu, onlara katılman değil. Güce denge getirecektin, karanlığa taşımayacaktın. Kardeşimdin Anakin… Seni sevdim…” En sevdiğim replik. Anakin ve Obi-Wan’ın karşılaşmasının sonu.. Anakin yanar ve hayatının sonuna kadar bir robot kıyafetinin içinde geçirmek zorundadır. İşte Darth Vader böyle doğuyor. Karısının hayatını kurtarmak için karanlık tarafa geçiyor. Ama kurtaramıyor da. Jedilara soykırım yapılıyor. Filmin sonunda ise aile parçalanıyor: Anne öldü, baba karanlık tarafa geçti, ikizleri birbirinden ayırdılar. Leia, Alderaan’da ; Luke, Tatooine’de…

(Visited 129 times, 1 visits today)