Parc du Contedes

STRASBURG GÜNLERİM

                                                                           STRASBURG GÜNLERİM

Annemin ve Babamın görevi dolayısıyla Fransa’nın Strasburg kentine iki aylık bir süre için kardeşimle birlikte 28 Ekim’de geldik. Bu nedenle, Okulumuzda yapılması planlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılamadım. Bu duruma çok üzülmüştüm.

Strasburg’a gelince, öncelikle yeni evimize yerleştik. Evimizin önünde Parc du Contedes Parkı var. Çok büyük olan bu Parkta, çokgen prizmaya benzeyen çocukların tırmanma yeri, kaydırak, dönerek oynanan dönence aletleri, çok yüksek ve kalın ağaçlar bulunmaktadır. Ayrıca, parkta oynarken sincap ve güvercinler de bizlere eşlik edebiliyorlar. Sonbahar mevsiminde olduğumuz için ağaçlar yapraklarını döküyorlar. Bu nedenle her yer, yapraktan yapılmış halı gibi duruyor.

               Evimizin yaklaşık 1 km. ötesinde Orangerie Park var. Bu Parkta, keçi, fare, baykuş, kaplumbağa, kanguru, konuşkan tukan, flamingo, maymun ve yılan türlerinin de olduğu minik bir hayvanat bahçesi de bulunmaktadır. Çok güzel çiçek bahçeleri ve ulu ağaçlar gördüm. Tahta oyun parkında, daha önce hiç görmediğim türde aktivite alanlarında zaman geçirdim.

Strasburg’ta en çok hoşuma giden etkinliklerden biri de tramvaya binmektir. Aylık tramvay kartımızla, Anne ve Babamız tramvayla bizi her yere götürüyorlar. Doğa Tarihi Müzesine, Botanik Parkına, alışverişe, Katedrale, şehrin en güzel yerlerine hep tramvayla gittik.

Yaşadığımız bölgenin bir özelliği de çok güzel kaplıcalarının bulunmasıdır. Geçen hafta sonu, Cumartesi günü tramvayla gidip, arabamızı kiraladıktan sonra, Almanya’da Baden Baden şehrindeki Caraccalla Terme isimli kaplıcaya gittik. Pazar günü de Bad Schönburn’daki başka bir kaplıcaya gittik.

Fransa’dayken tabii ki hep gezmiyorum. Okulum da olduğu için çok çalışıyorum. Geldiğimiz hafta, evimizin yanındaki Ecole Edouard-Branly isimli devlet okulunun C-22 no’lu sınıfına kaydoldum. Sınıfımda 28 kişi var. Kardeşimle aynı okula gidiyoruz. Pazartesi ve Cuma günleri Okulda bana ücretsiz Fransızca dersi veriyorlar. Okulumuzun Müdürü Madam Halter, bize çok yardımcı oluyor. Şu ana kadar renkleri, kalem çeşitlerini ve diğer kırtasiye isimlerini,  59’a kadar saymayı, bazı geometrik şekilleri, haftanın günlerini, ayları, mevsimleri Fransızca olarak öğrendim.

Fransa’da Çarşamba günü saat 11.30’a kadar okul var. Öğleden sonraları tatil oluyor. Annem ve Babam çalıştığı için Akşam 17.00’a kadar sosyal ve kültürel merkez isimli bir yerde spor ve sanatsal etkinlikler yapıyoruz. Fransa’daki ödevlerin dışında, Türkiye’deki müfredatı ve ödevlerimi de takip ediyorum. Bu nedenle çok çalışıyorum.

Burası çok keyifli. Ama öğretmenimi ve arkadaşlarımı da çok özledim. Onlara kavuşmayı iple çekiyorum.

Ege SALDIRIM

4-A

 

 

 

(Visited 56 times, 1 visits today)