FRANSA'DA İLKOKUL
Fransa'da bir devlet okulu

STRAZBURG’TA BİR EGE

 

STRAZBURG’TAKİ OKUL YAŞANTIM

            Annem ve babamın görevleri nedeniyle 2 aylığına Fransa’nın Strazburg şehrine geldim. Kardeşim ile birlikte evimizin yanındaki Ecole Edouard-Branly isimli devlet okuluna kaydoldum.

Çarşamba günü dışında, haftanın 5 günü, saat 08.30-15.40 saatleri arasında okula gidiyorum. Ayrıca, her gün saat 18.15’e kadar da etüde devam edebiliyorum. Fakat annem ve babam genellikle bizi saat 17.00’de alıyorlar.  Çarşamba günleri okul 11.30’da bitiyor. Bu nedenle babam kardeşimle birlikte beni okuldan alıp, evde yemeğimizi yedirdikten sonra Neudof Sosyal Kültürel Merkezine götürüyor. Hafta sonları dışında okulların kapalı olduğu zamanlarda da bu Merkeze gidiyoruz.

Okula Babamın Strazburg Belediyesinden satın aldığı yemek kartıyla gidiyoruz. Bir gün öncesinden yemek kartıma adımı, soyadımı ve yemek yiyeceğim günün tarihini yazıyorum.  Yemek kartımızı öğretmenimize vererek yemek yiyorum. Kartını getirmeyenler yemek yiyemiyorlar. Ben yemeğe girerken, tepsime kırmızı bir kart koyuyorum ve hallal yemekler yiyorum. Domuz eti yiyenler tepsilerine yeşil kart koyuyorlar.

Okulumda her gün derslerden sonra çeşitli aktiviteler oluyor. Kuyruk yakalamaca, masa tenisi, koşu yarışı, origami, zumba dansı, yakar top, futbol gibi spor ve sanatsal çalışmalar yapıyoruz.

Okulumda, Türkçe konuşan çocuklar ile karşılaşıyorum. Bunlardan bazıları Fransızca da biliyorlar. Ben de yavaş yavaş Fransızca öğrenmeye başladım. Örneğin: Renkleri, günleri, ayları, mevsimleri, 1000’e kadar saymayı ve okul eşyalarının isimlerini öğrendim. Pazartesi, Salı ve Cuma günleri devlet okulunda bana ücretsiz Fransızca dersleri veriyorlar.

Türkiye’deki okulumdan farklı olarak, teneffüs süreleri daha uzun oluyor. Bu durumdan memnun olduğumu söyleyebilirim. Bazen ufak tefek olaylar oluyor. Çocuklar, benim elimde olan okulun çemberini almaya çalıştı. Bunlardan üç tanesini yere düşürdüm, benden zorla almaya kalkışmayan çocuklara verdim. Elimden çemberi zorla almaya çalışan bu çocuklar daha sonra benden özür dilediler. Geçen Salı günü de elimdeki kartopunu bir çocuk tırmalamaya çalıştı. Onun dışında diğer öğrencilerle bir sorun yaşamıyorum. Ama, Okulumu, öğretmenimi ve arkadaşlarımı çok özledim.

 

                                                                                                          Ege SALDIRIM

                                                                                                                   4-A

(Visited 100 times, 1 visits today)