Stres Çarkı Çılgınlığı

Son dönemlerde bütün dünyada çocukların ortak zevklere sahip olduğuna şahit oluyorum. Ortaya çıkan bir oyuncak ya da bir malzeme  bir anda tüm ülkede fenomen haline gelebiliyor. Bundan bir kaç ay önce her yerde slime çılgınlığı almış başını gidiyordu. Bunu ilk olarak kim yapıyor,kim araştırıp buluyor bilemiyorum ama bir anda bu çılgınlık tüm çocuklara yayılabiliyor. İnternette slime yapılış videoları izlenme rekorları kırarken kırtasiyelerde slime malzemelerinin satışları patladı. Bizzat ben bile kaç yapıştırıcı,kaç sim bitirdim hatırlamıyorum.

Şu anda da çocuklar arasındaki en moda oyuncak stres çarkları. Gerçekten stresi azalttığı için mi bu adı aldı yoksa insanı daha çok stres yaptığı için mi bu isim kondu bilemiyorum. Aslında alet çok basit bir düzeneğe sahip. İkili veya üçlü,metal veya plastikten yapılmış olabiliyor.Üstelik şimdilerde ışıklı olanları da üretilmiş durumda. Düzenek, içerisindeki bilyeler sayesinde fırıl fırıl  dönüyor. Fiyatları ise aldığınız yere göre değişim gösterebiliyor. Ama tahmini olarak fiyatları on ile yirmi lira arasında değişiyor.

Sokağa çıktığınızda,okullarda,kafelerde,küçük büyük herkesin elinde bu çarklardan görebilirsiniz. Peki bu çarklarla ne yapıyoruz? Öncelikle aramızda meydan okumalar gerçekleştiriyoruz.. Bu meydan okumalar hangi çarkın en uzun dönüşü gerçekleştirdiğini bulmak amacıyla yapılıyor. İlk aldığınızda daha az süre dönen stres çarklarının dönüşü, oynayıp döndürdükçe iki buçuk dakikaya kadar uzayabiliyor. Meydan okuma dışında stres çarkını parmak ucunuzda amaçsızca da döndürebilirsiniz. Sanırım ilk kullanım şeklinde stres olurken,ikincisinde stres atıyorsunuz.Ancak her şeyde olduğu gibi burada da ipin ucu kaçırılıp oynanmaması gereken yerlerde bu stres çarklarıyla oynanabiliyor. İşte tam da bu sebepten dolayı stres çarkı ile ilgili dünyada bazı ülkelerde yasaklama kararı çıkmış.ABD’ nin bazı eyaletlerinde, İngiltere ve Birleşik Arap Emirliklerinde çocukların okulda dikkat dağılmasına neden olması gerekçesiyle stres çarkı kullanmak yasaklanmış durumda.

Bizim ülkemizde de böyle bir yasak olur mu bilemiyorum ama yeni bir çılgınlık ortaya çıkana kadar stres çarkı moda olmaya,bazen bizi streslendirip bazen eğlendirmeye devam edecek gibi duruyor.

(Visited 115 times, 1 visits today)