SU…

Su…

Olmayınca tabi ki hayatın sonu demek.

İklim değişiklikleri ve artan dünya nüfusu nedeniyle temiz tatlı su kaynakları artık yeterli değil.

Suyu kullanırken kaynaklarının sınırlı olduğu ve dünyanın birçok yerinde insanların temiz suya erişim imkanı olmadığı aklımıza gelmiyor maalesef.

Yeryüzünde toplam 1,36 milyar km3 su rezervi mevcut. Bu miktar sabittir. Yani elimizde sınırsız bir kaynak yok. Asıl  problem kullanabileceğimiz suyun kirlenme nedeniyle azalması aynı zamanda artan nüfus ve tarım nedeniyle tatlı su ihtiyacının artmasıdır.

 

Milyonlarca yılda oluşan denge sanayileşmenin başlamasıyla bozulmaya başlamış  ve giderek daha hızlı değişikler oluşmaya başlamıştır. Bunu yağış rejimlerindeki değişiklerle günlük hayatımızda yakından gözlemekteyiz.

Toplam tatlı su kaynaklarının 1/3’ünü oluşturan yeraltı sularıdır. Diğer 2/3’lük   kısmı buzullardan oluştuğu için kullanım için uygun değildir. Şu an tatlı su için en önemli kaynak yeraltı sularıdır.  Bu kadar değerli kaynağı temiz tutmamız gerekiyor.  Yeraltı sularında oluşan kirlenme çoğunlukla geriye dönülmez bir kirlenmedir.  Kırmızı renkli akan akarsular sadece denizi kirletmiyor toprak bu suyu içine aldığı için bitkiler ve hayvanların zarar görmesine neden oluyor.

Boşa akıttığımız musluktan, fabrikanın kirli atıklarını akarsulara verirken, kirli atıkları doğaya atarken elimizde sınırlı olan tatlı su kaynaklarını azaltarak ileride  içilebilir su bulma imkanımızı  azalttığımızı aklımızdan çıkarmamalıyız.

 

 

 

(Visited 48 times, 1 visits today)