Su Tasarrufu İçin Bir Proje

Su tüm canlıların yaşamı için gereklidir. İnsanların, hayvanların ve bitkilerin yaşaması için suya çok ihtiyaçları vardır.

Akarsularda ve barajlarda biriken suların tüm canlıların su ihtiyacını karşılaması beklenmektedir. Ancak yağmur ve kar yağışlarının yeterli olmadığı durumlarda barajlardaki sular azalır ve tüm canlılar için gereken su miktarı yetersiz kalır.

Günümüzde su kaynakları hızlı bir şekilde azalmaktadır. Bu nedenle suyu tasarruflu kullanmak zorundayız. Böylece barajlardaki su miktarı daha uzun süre tüm canlıların su ihtiyacını karşılayabilir.

Su tasarrufu ile ilgili bir çok yöntem geliştirebilriz. Benim aklıma gelen yöntemlerden biri şudur. Oturduğumuz binaların bodrum katına veya bahçeye gömülü su deposu yapabilir ve yağmur sularını bu depolarda biriktirebiliriz. Sonra da bu biriken suları bahçe sulamasında veya temizlik işlerinde kullanabiliriz. Böylece boşa giden yağmur sularını depolarda toplamış olur ve belirli ihtiyaçlar için kullanabiliriz. Bu sayede barajlardaki suyu daha uzun süre kullanmamız mümkün olur.

(Visited 142 times, 3 visits today)