SUÇ YAPTIRIMLARI

Yasaklı şeyler insanlara her zaman daha cazip gelmiştir. Bir şeyi yapman yasaklanırsa onu daha çok yapmak istersin. Bu herkeste aynı olmayabilir. Ama çoğunlukta öyledir. Yasakladığın şeyleri durduk yere yasaklamazsın;kötü sonuçlar doğuracağını bildiğin için yasaklarsın.Yapılması istenmeyen şeyler genelde insanın huzurunu bozan şeylerdir.Peki bu yasaklananı yapma isteğinden nasıl kurtulacağız .Tüm yasakları kaldıracak mıyız?

 

Biraz örnek vermek istiyorum;mesela küçük çocuklar.Hepimizin ailesi bize küçükken belli başlı yasaklar koymuştur.Küçük çocuklar hep başının dikine gider.Annen,onu yapma,ona dokunma dediği halde inadına yapmaya devam edersin. Hatta bazen ters psikoloji uygularlar.Yap,dokun,ye,oyna diyerek seni yaptığın şeyden caydırmaya çalışırlar.Söylediğim gibi;yasak olan şey insanlara her zaman daha cazip gelmiştir.  Dünya üzerinde cinayetler, hırsızlıklar, tecavüzler yasaktır. Bu tarz suçlara gerekli yaptırımlar uygulanır.Örneğin hapis cezası.Ama bildiğimiz üzere hukuk her zaman en doğrusunu yapmıyor.Günümüzde tecavüz gibi suçlara para cezası uygulanıyor ki bu da ülkemizdeki çoğu insandan belli başlı tepkiler alıyor.Ama bu zanlıları durdurabiliyor mu? Elbette yasakların ortadan kalkması bu suçları azaltmayacak. Peki yasakların daha da katılaşması azaltacak mı?

 

Bu konu hakkında konuşmaya biraz daha önceki zamanlardan başlamak istiyorum. Geçmiş yıllarda bazı suçların cezası idamdı. Bir yere ve zamana  kadar gerçekten büyük efekti olan bir cezaydı. Suç oranı yıllar geçtikçe artmaya başladı. Bazı insanlar bunun idam cezasının kalkmasından kaynaklandığını düşünüyor. Zaten öyle görünüyor.Yoksa insanlar gittikçe zalimleşiyor mu? Günümüzde hala idam cezasının uygulanmasını isteyen binlerce belki milyonlarca insan var. İdam cezasını geri getirmek suç oranını düşürecek mi? Hapis cezası yerine ölüm cezasının olduğunu öğrenen suça meyilli insanlar duracak mı? Benim fikrim, idam cezası bu insanları durdurabilir ama hukuk sistemi yüzünden masum insanlar ölebilir. Yanlış insanı idam edebilirler. Bana göre cinayet işlemiş olan, birine tecavüz etmiş olan insanlar ölmeyi hak ediyor. Ama bunları yapan insanlar masum birine iftira atarsa? İşte o zaman suç işlemeyen birini öldürmeyi vicdanımıza nasıl yediririz? İdam cezası birçok suçu durdurabilir ama çocukların masum babasını kaybetmesine, annelerin masum kızlarını kaybetmesine sebep olabilir.Eğer yasakların katılaşması suçları azaltacaksa katılaştıralım .Ama ölüm cezası etik bir ceza olmayacaktır. İnsanlara hak ettikleri ,yaptıklarının karşılıklarını alacakları bir ceza verilmesi herkes için en doğrusu olur.Ama henüz öyle bir ceza yaptırımı uygulanmadığı için bu hapis cezaları veya para cezaları ile bir süre daha devam edeceğiz.Ama evet cezaların katılaşmasının suçları durduracağına inanıyorum ve durdurulabileceğini umuyorum.

 

(Visited 25 times, 1 visits today)