Suçlar ve Cezaları

Suçlular kesinlikle ceza almalılardır,ama bu demek olmuyorki bir şey çalan ile bir kadını tacız eden aynı cezyı almalıdır,ve ben cezaların ağırlaştırılmasının suçluluk eğımilimini azaltmaz kesınlıkle artırır düşüncesine kesinlikle katılmıyorum.

Bu görüşe göre suçluluk oranı ne kadar ağır ceza olsa da olmasa da suçluluk oranını etkilemeyeceğini düşünüyor, bu düşünce kesinlikle yanlıştır ve bu düşünce kanıtlanmıştır, ve maalesef ki bizim ülkemizde cezanın garantisi olmadığından dolaylı suç oranı yükesektir.

Yrd. Doç. Dr. Çetin’in çok doğru bir cümlesi vardır o da şudur: “Avrupada yaşayanların kurallara uymasındaki en büyük sebep,cezanın kararlılıkla uygulancağı gerçeğidir”diyor Dr.Çetin. Ama maalesefki bizim ülkemizde iyi hal vb.faktörlerde dolayı suçlular daha az veya bazen hıç ceza almayabiliyor suçlular.

Bizim ülkemizdeki suçlara verilen cezalar ise az bulunmaktadır Avrupa ile kıyaslandığında.Bir örnek ise kadına taciz ülkemizde cezası en az 2 yıl en fazla 7 yıl iken bir Avrupa ülkesi olan Almanya’da 20 ve 30 yıl arasındadır yani ülkemizdeki cezalar daha hafif ve suçluluk oranı yüksek Almanya’ya göre yani demek oluyor ki cezalar ne kadar ağırsa suçlular da o kadar korkacaklar demektir.

 

(Visited 21 times, 1 visits today)