Suçların Faturası

Suçların Faturası

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaşayan 10 kadından 4’ü fiziksel şiddete uğruyor, 2015 yılında Türkiye’de günde yaklaşık 4 kişi öldürülmüş, 7-9 yaşlarındaki 4 kız çocuğundan biri cinsel istismara uğramakta, hırsızlık oranı 2016 yılında %25 artışa uğramış ve ülkemiz cinayette 14. sırada. Kısacası suç, ülkemizde büyük bir sorun. Ne kadar göz korkutsak da suç oranları günden günde artmakta.

handcuffed ile ilgili görsel sonucu

Dünyada hapishane sayısı en az olan ülkelerdeki suç oranları en az. Suça başvuran insanların yaşadığı ülkelerin çoğu batakta ve yok olmak üzere. İnsanların suç işleme nedenlerinden en önemlisi eğitimsizlik. Aileden başlayan eğitim okul yıllarında doğru verilmediği zaman bireyler suç işlemeye yatkın oluyor. Aynı zamanda psikoloji de önemli bir etken. Ruhsal gerilime sebep olacak bir olaya maruz kalan, ailesinden şiddet gören ya da ailevi sorunların merkezinde kalan çocuklar, büyüdüklerinde suç işleme oranı yüksek olanlardanlar. Ülkenin durumu da suç oranında büyük rol oynuyor, işsizliğin yüksek oranda, ekonominin kötü durumda olduğu ülkelerde yaşayan vatandaşlar kaçış yolunu suç işlemek olarak görüyorlar. Peki bunu nasıl düzeltebiliriz?

criminal ile ilgili görsel sonucu

Suçlara caydırıcı cezalar vermenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Çünkü suç işlemeye eğilimi olan insanlar suçu tamamen psikolojisine ve iç güdülerine dayanarak işliyorlar. Suçlarla ilgili eğitimin düzenlenmesi tabii ki çoğunluğa yardımcı olacaktır ancak tamamen işe yaramayacağı kaçınılmaz bir gerçek ama suçluların hapishanede ya da zihinsel tedavi gördüğü yerlerde eğitimler verilip, bireyler bilinçlendirilebilir. Suç işleyen insanları toplumdan dışlamak yerine onları topluma kazandırmak amaçlı çalışmalar arttırılmalı. Aynı zamanda suçluları bilinçlendirmek amacıyla sosyal toplum kuruluşlarında çalıştırmak yararlı olabilir. Suç işlemiş bireylere uygulanan cezaların suçluları akıllandırmak yerine daha çok kötülüğe sürükleyeceğine inanıyorum.  Cezalar tabii ki sıkılaştırılmalı ama idamın doğru olduğuna inanmıyorum. Ceza arttırılmak yerine azaltılmalı ve elemeler yapılmalı. Aynı zamanda insanların inançlarından yola çıkılarak da bazı kurallar konulabilir.

hapishane ile ilgili görsel sonucu

Suç istekten gelir, suç işleyen insanlar istedikleri şeylere illegal yollardan ulaşmayı daha kolay buluyorlar. Bu da dönüp dolaşıp ülkedeki işsizlik ve eğitimsizlik oranıyla ekonominin durumuna varıyor. O nedenle yapılacak ilk şey suçları düzene sokan kanunlara eklemeler yapıp cezaları eğitimle harmanlamak ve ülkedeki sosyal farkındalığı ve mutluluğu arttırmaya çalışmak. Mutlu ve sağlıklı bir ülke, mutlu ve sağlıklı vatandaşlar demektir. Bu da ancak barışla, yavaş yavaş sağlanabilir.

Kaynakça: http://blog.kavrakoglu.com/tag/turkiyede-suc-oranlari/

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/turkiyede-hirsizlik-2016da-yuzde-25-artisla-2-5-milyar-dolara-kosuyor-40287514

 

(Visited 63 times, 1 visits today)