Suçların Sonucu Ceza

İnsanların bu zamanlarda en çok şikayet ettiği şeyin para ve paranın değeri ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Yani insanlar ülkesinin para biriminin değerli olması durumunda  ekonominin gelişebileceğini düşünüyorlar fakat ilk önce ‘Bu para nasıl harcanıyor?’ sorusu sorulmalı. İşte bu sorunun cevaplarından birisi idari para cezaları. Bazı aileler için inanılmaz yüksek fakat bazı aileler içinse çok düşük. Çünkü geliri eşit olmadığı halde her aileye eşit miktarda uygulandığı için bu idari para cezasının para değeri bazı ailelerin ekonomik durumunu kötü etkileyebilir. Bundan dolayı bu cezayı insanlara eşit şekilde uygulanmaktansa, gelir durumlarına göre uygulamak daha doğru olacaktır. Mesela bir insan suç işler ve bu insanın ceza alması gerekir. Eğer bu ceza para cezası ise bunu ödemek zorundasındır. Peki, nasıl olacak? Yani geliri az olan bir aile tarafından nasıl ödenecek?

İlk olarak insanların bu duruma düşmemesi için yanlış bir hareket veya bir şey yapmamalı ki bu cezayı yemesin. Diyelim ki kişi bu duruma düştü ve bu cezayı ödemek zorunda. Çünkü ödemez ise bu ceza başka bir cezaya dönüşüyor ve bu yeni ceza (haciz vb.) sizin için çok daha kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bundan dolayı insanın o cezayı ödemesi zorunlu. Şimdi  diyelim ki kişi cezayı ödeyecek fakat cezanın ücreti çok yüksek. İşte bundan dolayı insanların gelir düzeyine göre bu cezaların fiyatı hafifletilmeli ya da bu ailenin geliri yüksekse bu cezanın fiyatı arttırılmalı. Çünkü, kişilerin gelir seviyesine uygun verilmemesi durumunda ceza ödenemez. Bu durum sonucunda da insanlar mağdur duruma düşerler. Ayrıca, geliri yüksek olan ailelerin de bu ceza için ödediği para onun gelir durumuna göre azdır ve bu onun rahat bir şekilde ödemesine sebep olur. Eğer ceza insana bir hatadan ders çıkarmasına sebep olmayacaksa bu cezanın ne anlamı var. İşte bu sebeple geliri yüksek olan ailelere bu ceza normalden daha yüksek bir fiyatla yazılmalı. Farklı olarak, bu cezalar başta insanların hata yapmasından kaynaklı olduğu için ceza fiyatları yüksek olursa belki insanlar ceza alıp ödeyememe korkusundan dolayı bu yanlışları yapmazlar. Bu sayede hem bu sorunlar önlenmiş olur hem de bu cezalar için ödenen para azalır. Bu sayede bazı ailelerin durumu da sıkıntıya girmemiş olur.

Kısacası eğer bir ceza sistemi kullanacaksak bunun ailelerin gelir düzeyine göre belirlenmesi ve uygulanmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü insanların bu dönemlerde paraya ihtiyacı var ve bu paranın büyük kısmını ceza için ödetilip geri kalan az parayı ise bir bireye verirsek bu onun için yetersiz ve sıkıntılı bir durum yaratır. İşte bu durumu engellemek için de bu cezayı gelire göre belirlemek gerekir.

(Visited 12 times, 1 visits today)