SUÇLU

Her işlenen suç suç mudur sizce? Biri bir bankayı soyarsa o kişi suçlu mu olur? Suçun sözlük anlamı, yasalara aykırı davranış demektir. Yasayı her çiğneyen suçlu damgası yer ve işlediği suçun büyüklüğü kadar ceza alır. Her suçun bir cezası vardır. Aslında düşününce çok düz mantık geliyor. Yasalar var, yasalara uymayan insanlar var ve bu kimselere suçlu lakabı veriliyor, ve suçlulara verilen cezalar var. Peki bu suçluların suçlarını işleme amacı yok mu sizce? Suçlular sıkıldığından mı birilerini dolandırıyorlar yoksa gerçekten de bir amaçları oluyor mu? Bu soru belki de tüm suç işleyen insanların psikolojilerini anlama sebebimiz olabilir. Bence suçlular zorunluluktan suç işliyorlar.

Aç olan bir çocuğun karnını doyurmak için suça karışsanız bu sizi kötü bir insan mı yapar mı? Yoksa zorunluluktan ötürü mü suç işlemiş olursunuz? Bence bu kimseyi kötü bir insan yapmaz. Suçlular ikiye ayrılır; suç işleyenler ve suç işlemeye zorunlu hale gelenler. Gerçekten herhangi bir suça karışanlar, o suçu yapmaya zorunda olmayan insanlardır. Markette sırf eğlencesine sakız çalan gençler o suçu gerçekten işlemiş olurlar bence. Ama sokakta evi olmayıp aç olan insanların gidip bir yerlerden karınlarını doyurmak için yemek çalmaları ise hayat şartlarıdır sadece. Çünkü, eğlenmek adına bir şeyler araklayanların bir amacı yoktur. Ama zorunda kalanların amaçları hayatta kalabilmektir.

Bir çocuk düşünün; parası olmayan, akşam masaya oturup yiyeceği bir yemeği olmayan, hatta kafasını sokabilecek bir evi bile olmayan. Bu çocuğun karnı aç ve onu doyurmak için yapabileceğiniz tek şey bir suça karışmak. Siz o suçu işlediniz ve çocuğu açlıktan ölmekten kurtardınız. Şimdi siz bir kahraman mı olursunuz, yoksa bir suçlu mu? Her ne kadar suçlu olmak için yasaları çiğnemek gerekse de, yasaları çiğnemenin amacı bu olursa eğer siz suçlu olmamalısınız, siz o çocuğun gözünde bir kahraman olursunuz. Çünkü o işlediğiniz suç o küçük çocuğun hayatını kurtarır. Niye birinin hayatını kurtardığınız için mahkemeye çıkıp suçlu damgası yiyip ceza alasınız ki?

O yüzden günümüzdeki adalet anlayışı da değişmeli bence. Bir numaralı kural, iki numaralı kura, üç numaralı kural ve daha bir sürü kural olup bunların cezaları olmamalı. Bu kuralları çiğneyen insanlara neden çiğnedikleri sorulmalı. Arkadaşlarınızla girdiğiniz bir iddia sonucu gaza gelip de mi bu suçu işlediniz? O zaman suçlu damgası yemeyi hak kazanabilirsiniz. Ama bu yasayı çiğnemenizin amacı aç bir çocuğa yardım etmek mi? O zaman siz her ne kadar anayasaya göre suçlu kabul edilseniz de suçlu değilsiniz. Yani bence suça karışmış bir insan demek o suçu işlemiş bir insan demek değil de o suçu amaçsızca işlemiş bir insan demek olmalı.

(Visited 6 times, 1 visits today)