Suçluyum, Suçlusun, Suçluyuz

İnsanoğlunun bugüne kadar ortaya çıkarmış olduğu  belki de en çok kullanılmış ve varlığına şükredilmiş teknolojik gelişme olabilir geçmişi silme. Tek bir tuşa basarak Google’da aratmış olduğunuz şeyleri silebiliyorsunuz ve sanki hiç aratmamışsınız gibi yok olup gidiyorlar.

Daha önceki hiçbir teknolojik gelişmede yapmamış olduğumuz gibi bu teknolojinin de şartlarını bilmediğimiz gelecekte bize karşı kullanılabileceğini düşünmedik. Madem tek bir tuşa basarak kolayca arama geçmişini silmeyi başarabiliyoruz neden basit bir işlemle insanların geçmişini silmeyelim?

Günümüzde sıradan insanlardan saklı olarak gerçekleştirilen birçok operasyon olduğunu tahmin edebiliyoruz. Şu anda yanlızca yetkili insanların birçok protokolden geçip, yapılan işi kimseye söylemeyeceğine dair kağıtlar imzaladıktan sonra hakkında bilgiye ulaşabildiği bu operasyonlara burnunu sokan, yanlışlıkla bir şeyler öğrenen insanları ölümle tehdit edip bütün hareketlerini kontrol etmekten ya da öldürmekten başka seçeneği olmadığını düşünen büyük adamlar gelecekte başka yollara başvurabilir. Bu yollara en büyük aday ise geçmişi silme. Kişinin bütün geçmişini silmeye de gerek yok. Sadece aradan minik bir anıyı çıkartmak ya da kişinin o anıyı düşünmesine rağmen ne olduğunu, ne duyduğunu hatırlayamamasını sağlayacak ufak bir çip eklemek bile yeterli olacaktır.

Şu an biraz ütopik gelen bu düşünce, her gün daha da belirsizleşen geleceğimizde  bu dünyadaki düzeni koruyabilmek için yürütülen operasyonların ve devlet adamlarının çıkar sağlamak için yaptığı gizli anlaşmaların artacağını da varsayarsak, hayatımızı kurtaran ve her uygulandığında bizi biraz daha bilinçsiz hale getiren, beynimizi biraz daha uyuşturan insan hafızasının geçmişini silme uygulaması hepimizi biraz daha işe yaramaz ve biraz daha düzenin ve büyük adamların oyuncağı yapacak.

Sonuç olarak ise ne yaptığından haberdar olmayan ve daha önemlisi neyle karşı karşıya olduğunu bilmeyen, bilmediği için bu sonsuz döngüyü bozmak için hiçbir şey yapamayan nesiller  doğacak ve ölecek. Bunun en büyük suçlusunun ise geçmişte yanlızca arama geçmişlerimizi silelim diye böyle bir teknoloji geliştirmiş ve hayranlıkla kullanmış olan ve şimdi saygıyla andıkları aile büyükleri olduğunun farkına varamayacak.

 

(Visited 238 times, 1 visits today)