Süper Gücünüzü Nasıl Alırdınız?

İnsanlar süper kahraman güçlerine insanlık tarihinde bazen, bizleri zorlayan, ağır, sıkıcı ve tehlikeli işleri kolaylıkla yapabilmek için bazen de sadece eğlence ve özgürlük için sahip olmak istemişlerdir ve bu durum halen devam etmektedir. Peki bana bir süper güç seçme şansı sunulsa hangi süper gücü seçmek bana göre en mantıklı veya hangi süper kahraman gücü bana göre en kullanışlı?

Aslında bu sorunun tek ve kesin bir cevabı yok. Sorunun cevabı, nasıl bir evrende bulunduğumuza göre şekillenebilir. Şöyle düşünün: Başka hiç kimsenin süper kahraman güçlerinin olmadığı bir evrende “süper güç çalma” gücü tamamen işe yaramaz bir süper güç olacaktır. Bundan dolayı dikkatlice seçim yapmak gerekir.

  • Sadece kendimizin süper güçleri olan bir evrende yaşadığımızı varsayalım. Süper kötü diye bir şey yok. Böyle bir dünyada bu soruyu hayal gücü gelişmemiş, çocukluğunu yaşayamamış herhangi bir kişiye sorarsanız muhtemelen klişeleşmiş olan uçmak veya görünmez olmak cevabını verir. Ama okumayı öğrendiğinden beri çizgi roman okuyarak büyümüş olan benim için uçmak veya görünmezlik aklımın ucundan bile geçmez. Yani sizce de o kadar olasılık varken bu kadar basit süper güçler seçmek mantıklı mı?

Tabi ki hayır!

Böyle bir dünyada göz önünde bulundurmamız gereken en önemli kriter seçtiniz süper gücün günlük işlerinize yardım edecek bir süper güç olmasıdır. Ayrıca seçtiğimiz süper gücün yan etkilerine de dikkat etmek gerekir. Örnek olarak zihin okuma pek çok kişiye güzel bir süper güç gibi gözükecektir ama herkesin düşüncelerini öğrenmek inanın bana devasa bir kaos demektir! Bu koşullarda (sadece bizim süper gücümüz olacağı bir evrende) “telekinezi”, yani maddeleri onlara dokunmadan sadece zihin gücüyle hareket ettirebilme gücü  seçebileceğim en mantıklı seçenek olacaktır

Eğer sadece benim değil de başkalarının da süper güçleri olduğu bir dünyada olsaydık o zaman cevabım değişirdi. O dünyayla beraber yeni işler, yeni sorumluluklar geleceği için şu anki günlük işlerimize göre güç seçmek çok saçma olurdu. Bu dünya süper kötü kavramıyla beraber geleceği için seçilecek gücün kendini her türlü şeyden koruma ve yeri geldiğinde ise atak yönü güçlü bir şey olması gerekirdi. O koşullarda benim seçeceğim güç ise “elektrokinezi” olurdu.

Milyarlarca volt elektriği parmağının ucunda kontrol etmekten, çok güçlü elektrik alanları oluşturmaya; dayanıklı bir kalkan oluşturmaktan, ışık hızında koşabilmeye kadar bir sürü özelliği içinde barındıran elektrokinezi, böyle bir dünyada sevdiklerimi korumak ve rahat bir yaşam sürmek için seçebileceğim sayısız süper güç arasında ilk sıralarda geliyor.

(Visited 52 times, 1 visits today)