Süper İnsanlar Birer Tehdit Kaynağı Mı?

Süper insan nedir bununla başlamak istiyorum. Bir kaç ay önce Science dergisi böyle bir araştırmanın ortaya çıktığını belirtti. Dergi de Harvard Üniversitesinde gizli bir toplantı yapıldığını ve yaklaşık 100 bilim insanının bu araştırma içerisinde yer aldığını söyledi. Bilim insanları normal bir insanın DNA’sında bulunan bazların yerlerini değiştirmeyi ve yeni bir sentetik gen oluşturmayı hedefliyorlar. Aynı zamanda bazların yerini değiştirmekteksense laboratuvar ortamında üretilmiş yeni bazları DNA içerisene yerleştirmeyi de hedefliyorlar. Bu genlerin kanser tedavisinde ve hatta nakil edilebilecek organlarda kullanılmasının insanlık için önemli bir etki olabileceğini savunuyorlar. Ama bu genleri embriyodaki DNA’ya yerleştirirlerse yetenekli, zeki ve hoş görünüşlere sahip insanlar da üretebileceklerini söylediler.

İnsanlar arasındaki fikir ayrılıkları da bu noktada ortaya çıktı. İnsanlar bu gen özelliklerine sahip insanlar ve normal insanlar arasında ayrımcılık yapılabileceğini düşünüyorlar. Yani bu yeni geliştirilecek gene sahip insanlar normal insanlara göre daha yetenekli ve zeki olduklarından dolayı sınıf ayrımcılığı olacağını bu insanların da üst sınıflarda, bu gene sahip olmayanlarınsa alt sınıflarda yer alacağını düşünüyorlar. En başta bu fikri duyunca mantıklı geliyor. Çünkü ne yazık ki çok eski zamanlardan beri insanlar arasında ayrımcılık yapılıyor. Her ne kadar bu ayrımcılıklar zaman geçtikçe azlasa da sonu gelmiyor. Ne olursa olsun insanlar cinsiyet, ırk, din gibi ayrımcılıklar yapıyorlar. Ve eğer bu kadar özelliğe sahip insanlar ortaya çıkarsa bu insanları çoğu kişi daha yüksekte tutacaktır. Ayrıca bu araştırmanın kötü sonuçlar doğurabileceğini düşünen bazı insanlar bu gen değişikliği sonucunda daha farklı hastalıkların ortaya çıkabileceğini hatta çıkan hastalıklara tedavi bile bulunamayacağını söylüyorlar. Bu da insanlar için büyük bir tehdit oluşturabilir.

Ama bir taraftan ben bunun avantaj da sağlayabilceğini düşünüyorum. En başta bu genlerin kanser tedavisnde ve organ naklinde de kullanılabileceği belirtmiştim. Dünya da yaklaşık olarak her yıl 7 miyon insan kanserden, 2 milyon insan ise organ yetmezliğinden ölüyor. Bu yüzden bence DNA üzerinde yapılabilecek olan değişiklikler insanların sağlığı için önemli bir rol oynuyor.

Sonuç olarak insanlar için ölüm tehlikesi oluşturabilecek hastalıklarda kullanılırsa gerçekten iyi bir tedavi yöntemi. Ama insanlar arası anlaşmazlıklara yol açabileceği için de iyi bir yöntem gibi görünmüyor. Bu çalışmalara hala devam edilmekte ve bu araştırmanın faaliyete geçip geçmeyeceği de belli değil. Eğer zaman içerisinde daha kesin bilgiler elde edersek çoğu insan için karar vermek daha kolay olacaktır.

(Visited 30 times, 1 visits today)