süreç

Bin yıl düşünsem aklıma gelmeyecek bir olaydı korona. Bir anda oldu ve kimse ne olduğunu anlayamadı. Çinde başlayan bu hastalık hepimizin hayatını alt üst etti. İlk başlarda çinde yaşanan ani ölüm haberleri ve videolarıyla sallandı her yer. Videolar sosyal medyanın gündeminden uzun bir süre düşmedi ve herkesi derin bir korku ve merak sardı çünkü ne olduğu o zaman bilinmiyordu ve insanlar aniden düşüp ölüyorlardı. Bir süre sadece çinde devam ettikten sonra ülkelere yaılmaya başladı ve sonrasında ülkemize de geldi. Herkes çok korkmuştu uzun bir süre kimse evden çıkamadı tedbir amaçlı okullar kapatıldı. Avm ler kapandı. Marketler sadece belli saatler aralığında çalışabildi.İş yerleri bir süre kapatıldı hafta sonları sadece acil durumda ve izni olanlar sokağa çıkabildi her şey çok enteresandı ,ülkede uzun bir süre sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve bu çok kişinin başına gelebilecek bir olay değildi. O günlerde evde sürekli balkona çıktım çünkü arba ve motor sesinden çok rahatsız olurdum ama sokağa çıkma yasağı olan günler dışardan çıt sesi bile gelmezdi doğa sesleri kuş cıvıltıları ağaç hışırdamaları çok huzur vericiydi bazen o zamanları özlüyorum bile diyebiliriz çünkü bir daha olağanüstü bir durum olmazsa asla öyle bir şey yaşayamayacağız.Kimileri karantina sürecinin çok sıkıcı geçtiğini söylese de bazıları da karantina sürecinin çok iyi geldiğini söylüyor ama ne olursa olsun Birisi bana böyle bir şeyin olacağını söyleseydi imkânsız derdim. Herkes evde kalacak ve dışarı çıkamayacak dünya bir hastalıkla çalkalanacak dese asla inanmazdım.

Ben de karantina süreceğinin iyi geldiğini düşünenlerdem tabii ki psikolojik boyutu çok farklı ve çok kötüydü markete gidildiğinde bile herkes covid olduğunu düşünüp hasta oluyorlardı psikolojik olarak öksürmeler boğaz ağrıları başlıyordu ve mental olarak çok zor bir süreçti fakat evde kalınınan sürede evde yapacak hiçbir şey olmadığından kendimize döndük ve bu bence herkese çok iyi geldi mesela ben yemek yapmayı sevdiğimi ve mutfağa girmekten hoşlandığımı karantina sürecinde öğrendim ve böyle bir eve kapanma süreci yaşamasaydık bunu hiçbir zaman bilmeyecektim ilk zamanlar herkesin yaptığı gibi boyama kitapları ve kalemleri aldım bir süre onlarla da ilgilendikten sonra kitap okumaya başladım özellikle yemek ve tarif kitapları çok ilgimi çekmeye başladı kendimde bilmediği özelikler keşfettim ve bu bana iyi geldi.

Fakat kimileri de bu sürecin çok kötü ve içinden çıkılamayan bir süreç olduğundan bahsediyor bazı insanlar covid den önce hep dışarda vakit geçirdiğin fark bile etti karantina sürecinde evde kalmak onlar için çok zor oldu ve evde hiç vakit geçirmeyen insanlar bu kadar uzun süreler evde kalmak zorunda kaldı hatta bazıları dayanamayıp yasakları ihlal etti bu tabii ki hastalık açısından da hiç iyi olmadı vaka sayıları her geçen gün arttı hastalaığa yakalanmayan sayısın oldukça az kaldı.ve tabi bu süreçte okullar da kapandığı için eğitim de geriledi sosyal hayatımız da bununla birlikte geriye gitti okullar açıldığında arkadaslarımızı ne kadar özlediğimizi anladık ve kıymetini bilmeyi öğrendik bence

Yıllar gecşse de hatırlayacağım ilerde çocuklarıma anlatacağım bir iki seneydi korona zamanı koskoca iki seneyi evden çıkmadan geçirdik su an bile düsününce asla anlam veremiyorum ve inanamıyorum bile diyebiliriz Birisi bana böyle bir şeyin olacağını söyleseydi imkânsız derdim.
Ama imkansız diye bir şey yokmuş onu da bu olayla birlikte anlamış oldum.

(Visited 11 times, 1 visits today)