Sutopu Sporu

Bir top ve iki kaleden oluşan 30 cm’ye 20 cm olan bir havuzda oynanan bir spordur. Sutopu kaleci dahil 7 kişi sahada, 7 kişi yedekte bulunur. 4 periyottan oluşur. Her periyottan 8 dakikadır. Periyot sonrası 2 dakika mola periyot sonrası 5 dakika periyot sonrası 2 dakika mola verilir. Toplam 32 dakikadır. Her takımın 2 mola hakkı vardır. Her mola 1 dakikadır. Bir takım mavi, bir takım beyaz bone takar.

Tarihçe:

İlk Sutopları 19. yüzyıl sonlarında İngiltere ve İskoçya’da Hint kauçuğundan yapılmış bir topla su bidonları üzerinde oturarak ve kürekleri hem çekmek hem de topu atmak için kullanarak önce atlı polo gibi, daha sonra da rugbi kuralları ile oynanan bir su sporu gibiydi.

TÜRKİYE ERKEKLER MİLLİ TAKIMI KADROSU 2016:

VEDAT AKGÜN

SİNAN TURUNÇ

ERSİN ÖZDURAK

HAKAN ÖZET

HAKAN KABAK

AVİ YENSERFAT

UFUK GÜRSEL

MERT GÜN

GÖKHAN TERKİN

BEYAZIT TOPÇUOĞLU

ÖZGÜR KAHRAMAN

BURAK FADILLIOĞLU

HASAN SEREN

VAHAP KARAASLAN

BENDE SUTOPU İLE İLGİLENİYORUM. BU LİSTEDEKİ MERT GÜN DE BENİM SUTOPU KOÇUM. BU SPORU İKİ SENEDİR YAPIYORUM VE ODTÜ’DE OYNUYORUM. BU SPORU HERKESE TAVSİYE EDERİM.

Türkiye’de Sutopu:
Türkiye’de sutopu ilk kez 20. yüzyılın başlarında İngilizlerce oynanmış, bu sporu ilk tatbik eden Türk kulübü ise 1910’da Galatasaray Spor Kulübü olmuştur. 1930’da modern havuzların açılmasıyla ilk turnuvalar yapılmaya başlanmış ve 1931 yılındaki ilk İstanbul şampiyonluğu’nu Galatasaray Spor Kulübü kazanmıştır. Ancak Türkiye genelinde Adana bu spora ağırlığını koymuştur. 1938 yılında Adana Belediye Başkanı Turhan Cemal Beriker ve Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Rıza Salih Saray’ın girişimleri ile Adana’da Türkiye’nin en modern yüzme havuzunun yapılmasına karar verilmiştir. Havuzun açılışı ile birlikte 1942 yılından itibaren Bölge Karması adı altında yarışlara iştirak eden Adana Demirspor Kulübü Muharrem Gülergin’in önderliğinde 17 yıl hiç yenilmemiş ve Türkiye Sutopu Ligi’nde toplamda 22 defa Türkiye Şampiyonu olmuştur. Bu takım İstanbul ve tüm Türkiye’de Yenilmez Armada olarak anılmıştır.

Türkiye’de en başarılı takımlardan birkaçı;

Enka

Galatasaray

ODTÜ

Bu takımlardan en iyisi ise Enka’dır. Türkiye’deki maçlardan galip çıkan takım yurt dışındaki maçlara gider.

Kaynaklar

http://www.bilgilersitesi.com/su-topu-nedir-kurallari-ve-ozellikleri-hakkinda-bilgi.htmlhttp://www.sutopu.gov.tr/Uploads/files/2016-teknik-kadro-05-04-2016-14-55-22.pdf

(Visited 219 times, 1 visits today)