Suyumuzu Koruyalım

Birçok bilim insanı 2021 yılında kuraklık olacağını söylüyor. Bazı araştırmalara göre her iki veya dört yılda bir Türkiye’de kuraklık olduğu söyleniyor. İşte bu araştırmaları göz önünde bulundurarak durumu incelediğimizde bu sene kuraklığın denk geldiği yıl. Fakat maalesef kuraklık için artık yıl beklemiyoruz. Gün geçtikçe Dünya’daki su miktarı azalıyor. Bu durum için artık mantıklı bir çözüme ihtiyacımız var. Bugün de ben size bu konu hakkında geliştirdiğim bazı projeleri sunacağım.

İlk projemi bir ülkeden esinlenerek tasarladım. Bir yazı okurken Birleşmiş Arap Emirlikleri’nde maalesef su oranı çok az. Onlar da içilebilir su miktarını arttırmak için iki proje gerçekleştirmişler. Bence eğer tüm dünya bu projeleri denerse çok büyük bir miktarda su tasarrufu yapabiliriz. Hepimiz biliyoruz ki neredeyse dünyanın %99’u neredeyse tuzlu su ile dolu. Bu demektir ki içebildiğimiz su miktarı sadece %1 kadar çok az bir miktar. Fakat Birleşmiş Arap Emirlikleri bunu bir fırsat olarak görüp okyanus suyundan içilebilir su yapıyorlar. Bunu da özel filtrelerle yapıyorlar. Eğer biz de bu yöntemi kullanırsak çok büyük bir miktar su tasarrufu yapabiliriz.

İkinci projemi de Birleşmiş Arap Emirlikleri’nde de uygulanan bir fikir. 2017’de bu ülke neredeyse her gün uçaklarla bulutların üzerinde uçup onlara tuz atıyordu. Böylece yağmur daha çok yağıyordu. Fakat amaçları bu yağmur suyunu toplamaktı. Bunun için bir göl oluşturdular ve adeta bir temiz su gölü yaptılar. Bu projeyi kullanarak ta içilebilir su kaynaklarını arttırabiliriz.

Üçüncü proje de bana ait. Suyun büyük bir kısmını da duş alırken, ellerimizi yıkarken veya muslukta bulaşık yıkarken harcıyoruz. Bence özel mekanik bir musluk tasarlayabiliriz. Bu musluğu kullanırken sadece sınırlı bir miktarda su kullanabileceğiz. Böylece kullandığımız ve israf ettiğimiz s miktarı da azalacak.

Dördüncü projem ise çok basit. Bence inan ne kadar çok öğrenirse o kadar da bilinçlenir. Eğer insanlara bu konuyla ilgili bilgiler verebilsek ve herkesin bunu izlemisin sağlasak çok güzel olurdu. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Ben neredeyse 7 yaşındayken televizyonda bir program izliyorduk. Birden araya bir reklam girdi. Kanalı değiştirdik fakat tüm kanallarda aynı reklam vardı. Reklam bittiğinde reklam veren kurumun internet sitesi çöktü çünkü herkes merak edip siteye girmişti. Eğer biz de böyle bir reklam yayınlayabilir veya bu şekilde bir program yayımlayabiliriz.

Özet olarak bu yazımdaki dört projeyi yaparsak hem kendimize daha fazla tatlı su kaynağı yaratabilir hem de kuraklığın karşısına geçebiliriz.

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? - Tasarruf Vakti

(Visited 127 times, 1 visits today)