Suyumuzu Koruyalım!

Günlük hayatımızda ne kadar su tükettiğimizi biliyorsunuz. Peki ya ne kadar suyun boşa harcandığını veya kirlendiğini biliyor musunuz? Ya da bu sularda yaşayan canlıların yaşamını? Bu konu hakkında az da olsa fikriniz vardır herhalde sonuçta bugün her yerde duyarlı toplum yetiştirmek adına bu ve benzeri konular dile getiriliyor.

Su kirliliği nedir? Su kirliliği yapay nedenlerden ötürü oluşur, büyük bir çoğunluğu insanlar tarafından yapılır. Bilim insanları bundan 50 yıl sonra yeryüzünde temiz suyun biteceğini hatta ve hatta kirli suyun bile nadir bulunacağını söylemektedirler. Peki ya insanlar bunları bile bile hala neden çevreyi kirletiyorlar? Bu şekilde gelecekte bizi birçok sağlık problemi bekliyor ama insanlar umursamıyor.

Tüketici toplum olduğumuzdan ürettiğimizin iki katını tüketip doğal kaynaklara da zarar veriyoruz. Radyoaktif atıklar, petrol, çöp ve benzeri atıklar insanlar tarafından her gün okyanuslara boşaltılıyor. Bu, sudaki canlıların hayatına son vermekle birlikte bizim de hayatımızı büyük oranda etkiliyor.

Bir günde suların yüzde kaçı boşa akıyor bunu biliyor muydunuz? Su tasarrufu nedir bilmeyen bir toplumda yaşıyoruz galiba. En basitinden evde dişlerinizi fırçalarken suyu kapatabilirsiniz ya da arabalarınızı oto yıkamaya gönderebilirsiniz. Bunlar küçük hedefler gibi görünebilir ama bütün insanlık bilinçlenirse dünyanın sularının tükenmeyeceği en azından uzun süre temiz su kaynağımızın olacağı kesin.

Bilim insanları Mars yüzeyinde araştırmalar yaparak gelecekte insanlığın oraya yeni bir dünya inşa edebilir olma durumlarını inceliyor. Bilim insanları Mars’ta da bir zamanlar su bulunduğunu iddia etmektedir. Bu da Mars’ta daha bizim gezegenimiz doğmadan bizim gibi canlıların var olmuş olduğunu gösterir. Yani bir nevi bizim geleceğimiz de Mars’tan pek farklı değil.

Hala işin ciddiyetine varamamış bilinçsiz insanlar mı peki bunu yapan? Hayır, sadece onlar değil bunu hepimiz yapıyoruz ister istemez bize normal geliyor olabilir çünkü tüketici olmak bizim kanımıza işlemiş. Aslında insanlar arasında akımlar çok hızlı yayılıyor, bilenler bilmeyenlere birçok kişiye ulaştırabilir bu duyarlılığı. Ama insanların işine gelir mi işte o bilinmez. Maalesef ki insanlar her zaman işine geleni yapmaya devam edecek. Umarım bizi bekleyen kötü geleceğin farkına varırlar. Tek dileğim bu.

su tasarrufu ile ilgili görsel sonucu

(Visited 253 times, 1 visits today)