Suyun Petrole Karşı Gücü

Geçmişten günümüze ve büyük ihtimalle geleceğin zor bulunarak onun için savaşlar çıkaran kaynak sudur.

Dünyamızın üçte birini oluşturan su bütün canlıların temel ihtiyacı olarak önemli bir rol oynar.Sanayi devriminden sonra popülaritesi milyonlarca kat artan petrol yaklaşık 30 yıl sonra tükenecek ve elektriği kullanımı yaygınlaşacak.Bu yüzden petrol bittikten sonra yerini belkide küçük kaynaklar halinde dünyanın sayılı yerlerinde kalan suya bırakacak.Bu sebeple ülkemizin sadece boş variller kalacak.Ama elimizde su gibi yaşadığımız her saniye kullandığımız bir cevher varsa,su tüketimi kritik bir noktaya gelince Türkiye su ihracatında vazgeçilmez bir etken olacaktır.

Örnek verecek olursak,Arap ülkeleri neden su seçmemizi açıklayacak bir görünüme sahip.Petrol sayesinde dünyaya adını duyurmuş Arap ülkeleri,petrol kullanışsız olduktan ve bittikten sonra su kıtlığından dolayı büyük problemler yaşayacak.Keza petrol yüzünden zengin olan Arap ülkelerinde bir şişe su 15 Diyar gibi uçuk bir fiyata sahip.Bu inanılmaz bir fiyat.Bulutların arasından gökdelen geçiren,lüks arabalar,altın kaplama eşyalara sahip araplar suyun bir şişesini 15 Diyara alıyor.Bir litresi 7,5 diyar olan su gelecekte belki 100 belki 200 belki de 1000 diyar olacak.Bu süre zarfında petrolün popülaritesi her yıl yeni çıkan elektrikli ve hibrit otomobiller ile azalacak.sonrasında ise kullanılmayacak ve boş para etmez bir hal alacak.

Suyun Canlılar İçin Önemi

İnsan besin almadan haftalarca yaşayabilirken susuz ancak birkaç gün yaşamını sürdürebilir. Canlılardaki hayat,hücreden başlayarak doku,organ ve sistemlerde devam eder. Canlılardaki biyokimyasal olayların tümü sulu ortamda gerçekleşir. Suyun; akıcılık, adezyon, kohezyon gibi özellikleri vardır, zamanda çok iyi bir çözücüdür. Karıştırıldığı maddeleri az ya da çok çözer. Bu sayede sürekli minarelleri alabiliriz. Suyun bu önemli özellikleri canlılığın devamlılığı için hayati öneme sahiptir.Türkiye’de bulunan ve başka hiçbir ülkede bu kadar yaygın olmayan bitki örtüsü,bolca minarele ve elbete suya ihtiyaç duyacaktır.Petrol ülkemizde fazla olduğu zaman kontrolsüz kuyu açılımı ve bitki örtüsünü gerek su kirliliği gerek siyanürle gerek de orman yangınları ve petrolün kullanılamayıp israf edilmesi ülkeye hem maddi hem de manevi açıdan büyük ve acımasız bir darbe vurur.

Gerek ekonomik gerek hayatsal bir şekilde darbe yiyen petrole sahip olup suya sahip olmayan ülkeler ileride mutlaka olacaktır.Su ithal etmekten hükümetin parası kalmayıp büyük çapta yolsuzluklar olacaktır,suyun olmayışı,bütün dayanışma ve sosyoekonomik dengeyi bozup Dünya’yı daha önce hiç olmadığı bir şekilde buhrana sokacaktır ve bu buhran büyük ihtimalle bir daha hiç değişmeyecektir.İnsanlar artık az sudan dolayı ruhsal ve bedensel bir şekilde özgür olamayacaktır.

Bu nedenle petrol yerine su seçmek her alanda bize kısa zamanda eksi gibi gözüksede ilerleyensuyun bitmesi ile ilgili görsel sonucu zamanalarda büyük bir artı olarak karşımıza çıkacaktır.Bugün israf edilen ve önemsenmeye muhtaç kalmış su ileride ülkelerin süper güç olup olmayacağını belirleyen bir süper faktör olacaktır.

(Visited 36 times, 1 visits today)