Suyun zenginliği

Ülkeler arasında birçok ülkenin sahip olduğu muazzam doğal zenginlikleri vardır meyvelerden, elementlere(hava, ateş, su, toprak) elementlerden maden zenginliklerine. Bu kadar fazla seçenek var ama ülkemde petrol ve su arasında seçim hakkım olsa, ben suyu tercih ederdim. Peki neden?

Öncelikle petrol mantıklı bir seçim olarak gelmiş olabilir çünkü petrol la sahip olan ülkeler zengin oluyor, petrollün fiyatı sayesinde ve enderliğinden ama daha geniş bir açıdan bakarsak pek mantıklı bir karar değildir. Petrol uzun süre ülke için yardım sağlayabilir ama yeni bulunduysa ama şimdiki zaman da petrol artık az kaldı ve petrollü araba kullanan kişi sayısı da azalıyor bunun nedeni elektronik arabaların daha kullanışlı ve tasarruflu olması. Başka bir neden ise, petrol bizim insanlığın geleceğini çürütüyor nasıl mı? Küresel ısınma yaparak buzulların erimesiyle oradan gelen soğukluk, mevsimleri artık normal havasından çıkartıyor ve yazı sonbahar gibi yaşatıyor, petrollün buzulları eritmesi sebebiyle su artışı olur ve diğer ülkeler tehlikede olur en sonunda bizi de etkili çek.

Su her canlı için bir umut, nefes, hayattır suyu biz umursamadan israf ediyoruz ama astında, su kaynağımız çok fazla kalmadı. Projeksiyonlara göre şu an 1346 metreküp olan kişi başına düşen su miktarı, 2040 yılında 100 milyonluk nüfusla 1116 metreküpe düşecek ve ülkemiz su fakiri bir ülke olacak. Su miktarı düşüşü ve nüfus artışı bu şekilde sürerse de 2050’lerde 1069 metreküp ve aşağısı ile ‘kıtlık-kuraklık’ çeken bir ülke haline geleceğiz, hepsi gerçek olabilir ve artık su değil petrol içersiniz ama astında su kaynağı olarak zenginlik birçok fazla avantaj sağlar ülkeye, suyla elektrik sağlanır barajlar yapılır ve elektrik sayesinde diğer ülkelere satılarak zenginde olunur, su sayesinde ülkemiz otomatik olarak doğa açısında çok güzel ve çiçekler le ışıldayan ülke olur. Suyun yaptığı enerji arabalara da yarar olur yani astında petrolle bile gerek kalmıyor. Su kaynağımız çok olursa suyu az olan ülkelerle ticaret bile yapılır ve çok büyük ticarette dönüşür. Yani astında içtiğimiz su, yüzümüzü yıkadığımız su bu kadar çok avantajı varken hiç kimse görmüyor ve petrollün daha iyi olduğunu düşünüp duruyor çünkü gözleri paraya kör olmuş.

Sonunda petrollün astında birçok ülkede zenginlik olarak görülse de bir zaman sonra bitecek bir madde ve onun bir yararı kalmayacak kullanan ülkeler kıtlık yaşayacak ama suyun yararının astında normal su değil, onun bir ekonomi, bilim, gelişim, güzellik olduğunu görüyoruz. Yani 20 yıl sonra sofranda su yerine petrol görmek istemiyorsan suyun önemi bilinmeli.

(Visited 1 times, 1 visits today)