Tabuları Bozalım

Cinsiyet ayrımı günümüzde gittikçe azalmaya başlamıştır; artık bir kadın inşaatın içinde rahatça gezip çalışabilir, bir erkek makyaj mağazasında rahatça kadınlara makyaj yapabilir hale gelmiştir. Bu etken toplumunda bakış açısının değişimini göstermektedir. Neden mi? Eğer toplumun bakış açısı değişmese hangi kadın rahatça inşaatta iş yapabilir ki. Evet haklısınız bu örnekleri çok sık görmemekteyiz fakat bu ileride görmeyeceğimiz anlamına gelir mi?

İçinizden birkaçının bir kadının yemek yaptığı gibi erkeğin yemek yapamayacağını, bir kadının örgü örebildiği gibi örgü öremeyeceğini söylediğini duyar gibiyim. Benim bunu diyenlere sorum, peki neden erkek ressam ve aşçı daha fazla, neden ünlü erkek aşçıların restoranlarına girebilmek için yüklü bir miktarda para gerekiyor? Eminim ki herkes Leonardo da Vinci’yi, Salvador Dali’yi tanıyordur ve bunların erkek olduğunu da biliyordur. Bundan çıkarmamız gereken, bir erkek Mona Lisa gibi ince işçilik gerektiren bir tabloyu yapabiliyorsa neden bir örgü, seramik yapamasın.

‘Kadınların gücü olmaz, sen çivi çakmaktan ne anlarsın, futbol maçını nerden bileceksin’ diyen cahil insanlarımız da maalesef ki vardır. Böyle diyorsunuz demesine de bir dahakine demeden önce Mustafa Kemal Atatürk’ün sekiz manevi evladından biri olan Sabiha Gökçen’e bakmanızı öneririm çünkü o savaş uçağı pilotudur ve onun yolunda bir sürü uçak kaldırıp, insan taşıyan binlerce kadın pilotumuz vardır. Bunun yanında futbolda çoğu erkek futbolcuya rakip olan Marta ve onun gibilerine ne demeli.

Her şeyden önce insanları eşit kılmak ve ayırmamak gerekir. Evet bu ayrımcılık Türkiye adına Osmanlı kültüründen gelse bile bu tabuları kırmak imkansız değildir. Bu tabuları da tabu haline getirmemek önemli değil midir zaten? İnsan istese dağları bile delecek nehirleri bile aşacak güçtedir yeter ki istesin.

(Visited 110 times, 1 visits today)