Tae-Kwon-Do

Taekwondo Kore kökenli bir savunma sporudur. Korece tae, kwon ve do kelimelerin birleşmesinden oluşmuştur. Tae tekme, kwon yumruk, do ise ahlak anlamındadır. Ve tabi kuşaklar da vardır. Bu kuşaklar sırasıyla beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve en önemlisi olan siyahtır. Siyah kuşağa gelince DAN’lar başlar, 1. dan, 2. dan, 3. dan, 4. dan, 5. dan, 6. dan, 7. dan, 8. dan ve son olarak 9. dan vardır. Ben taekwondo’ya gidiyorum, gerçekten çok eğlenceli ama bir yandan da çok disiplinli bir spordur.  Ben siyah kuşaktayım, siyah kuşak olmak çok zor bir iş, küçükleri çalıştırmak, hocaya yardım etmek, ek antrenmana kalmak gibi. Federasyon başkanı ise Metin ŞAHİN’dir. Ben bu süreci nasıl atlattım onu tam bilmiyorum. Yorucu olsa bile yapmak istedim, sonuna kadar çabaladım, kuşak imtihanlarında her zaman yüksek puan aldım ve taekwondo’ya ilk başladığımda yani beyaz kuşakken, ilk kuşak imtihanımda herkesten yüksek puan almıştım. Bu olay beni gerçekten hem sevindirmişti hem de mutluluktan ağlatmıştı. Puan sınırlaması ise 100’dü, hoca imtihanın sonunda en iyi bacak esnetme hareketi yapanlara beş puan daha ekleyeceğini söylemişti. Benim ise kaç puan aldığıma gelirsek ben 100 puan almıştım. Sonrasında hoca: ‘Aferin bacak esnetme hareketini de yapabildin beş puan vermek isterdim ama zaten 100 puandasın’ dedi, ben birden şok oldum. Bir yandan gülüyordum bir yandan da ağlıyordum.

En çok puanı olana  poomse deniyordu.  Karşınızdaki hayali rakiplere karşı verilen mücadeleye ise KATA deniliyor. Taekwondo’da da kata’ya poomse adı veriliyor ve aynı zamanda  poomse bir     gölge dövüşüdür. Taekwondo’da giydiğimiz kıyafete  DOBUK deniyor.

2. olarak  el ve ayak hareketleri soruldu, en sonunda ise müsabaka yapıldı. Müsabaka nedir? Müsabaka: Rakiple temaslı vuruştur, her şey bitince hoca taekwandonun temelini sorar ve bunları ezberlemek zorundasınızdır çünkü her imtihanda sorulur. Ben artık siyah kuşak olduğum için imtihanlara katılmıyorum çünkü siyah kuşaktan daha üstün kuşak yoktur artık. Şimdi kuşak imtihanı olurken hocanın söylediklerini yapıyoruz, çocukları susturuyoruz ve gerçekten iyi arkadaşlıklar kurmayı öğreniyoruz, aile olmayı ve GERÇEK DİSİPLİNİ öğreniyoruz. Hocama çok teşekkür ediyorum, artık gitmiyorum ama onları da özlemiyor değilim. Taekwondo’ya gitmenizi öneririm arkadaşlar.

 

(Visited 219 times, 1 visits today)