Takım Sporlarında Cinsiyet Adaleti

0

Bilindiği üzere takım sporlarının neredeyse hepsinde kadın ve erkekler için ayrı ligler ve takımlar var. Peki, takım sporlarında kadın ve erkeklerin aynı takımlarda ve aynı liglerde olmaları mümkün mü? Bunun olması ne kadar doğru?

Öncelikle, takım sporlarında erkek ve kadın takım ve liglerinin ayrı olmasını cinsiyetçiliğe bağlayacaklar olacaktır fakat bununla hiçbir ilgisi yok. Takım sporlarının neredeyse hepsinde erkeklerin ve kadınların farklı liglerde ve takımlarda olmasının en önemli sebebi cinsiyet özelliklerinden doğan fiziksel farklılıklardır. Hepimizin bildiği üzere erkeklerin ve kadınların fiziksel özellikleri aynı değildir ve bu yüzden aynı liglerde ve takımlarda oynamaları kesinlikle adil olmaz. Özellikle futbol ve basketbol tarzı fiziksel gücün, atletizmin ve çevikliğin ön planda olduğu sporlarda kadın ve erkek takımlarının aynı ligde oynatılmaları hiç adil olmazdı. Ama tabii ki bütün sporlarda fiziksel özellikler ön planda değil. Mesela, satranç da bir spor olarak kabul ediliyor ve bilindiği üzere satrançta fiziksel özelliklerin hiçbir etkisi yok, tamamen zeka ile oynanan bir oyun.

Tabii bir de erkek ve kadınların bir takımda eşit sayıda karışık olarak oynatılması ve tek bir lig olması yönünde olan görüşler var. Bu da çoğu spor da mümkün olmazdı fakat mümkünatı olan sporlar da yok değil. Hatta bunun şu anda bir örneği bile var, Korfbol. Korfbol’un amacı basitçe topu rakip takımın korf denilen, sepete benzer yüksek potasına atmaktır. Tanımından yola çıkarak basketbola benzeyen bir spor olduğunu düşünebilirsiniz fakat aslında hem oynanış şekli olsun hem kuralları olsun basketbola azıcık benzese de tamamen farklı sporlardır. Korfbol’da bir takımda eşit sayıda erkek ve kadın vardır ve sadece tek bir lig vardır. Ancak, korfbol fiziksel özelliklere ihtiyaç duysa da, fiziksel özelliklerin ön planda olmadığı daha çok taktiksel bir spor ve işte bu yüzden kadınlar ve erkekler karışık aynı takımda ve ligde oynatılabiliyor.

Fakat, fiziksel özelliklerin ön planda olduğu basketbol, futbol tarzı sporlarda kadın ve erkeklerin tek takımda karışık oynamaları kesinlikle mümkün olmaz. Neden mi? Çünkü, bir kere kadınlar ve erkekler farklı fiziksel özelliklere sahip olduğundan dolayı aynı antrenman programları uygulanamaz. Kadınlar ve erkekler için ayrı koçlar, kondisyonerler vs. tutmak takımlar için çok masraflı olur ve aynı antrenmanı uygulayamamalarından doğacak takımdaki kimya eksikliği de takımı olumsuz yönde etkiler. Veya, maçlarda kadınlar, erkeklerin temposuna dayanamayacaklarından dolayı belli bir süreden sonra kadınlar oyundan tamamen düşer. Bu tip nedenlerden dolayı, fiziksel özelliklerin ön planda olduğu sporlarda kadınlar ve erkekler kesinlikle aynı takımda karışık olarak oynatılamaz.

Sonuç olarak, çoğu sporda-istisnaları, yazımda anlattığım gibi var- fiziksel özellikler ön planda olduğu için kadın ve erkek takımlarının aynı ligde oynatılmaları veya kadın ve erkeklerin tek takımda karışık olarak oynatılmaları kesinlikle mümkün ve adil değildir.

(Visited 1 times, 1 visits today)

About Author