TAMAM MI DEVAM MI

Yıllardır insanlar uzay ile ilgili bir sürü araştırma yapıyorlar. “Acaba uzayda  yaşamı var mı?” veya “Uzayda yaşayabilir miyiz?” gibi soruları hep duyuyoruz. Tabii ki bu soruları da sormamızın bir nedeni var. Dünyamız günden güne kirleniyor ve kötüleşiyor. Küresel ısınma, canlıların soyunun hızlıca tükenmesi… Artık bir süre sonra dünyamız canlı yaşamı için elverişli bir yer olmaktan çıkacak. Bunun için de bilim insanlar uzayda koloniler olarak yaşayabileceğimizi düşünüyorlar. Hatta bunun için bir sürü uzay araştırmaları var ve hala da yapılmaya devam ediliyor. Peki acaba uzaya çıkıp koloniler olarak yaşamak mı yoksa şu an sahip olduğumuz dünyayı kurtarmak mı gelecek için daha mantıklı bir seçim olur?

Bence şu an sahip olduğumuz güzel dünyamızı düzeltmek daha mantıklı bir seçim çünkü azıcık düşünsek bile bu problemlerin neredeyse hepsini bizim, insanların oluşturduğunu anlayabiliriz. Eğer sorunu biz oluşturuyorsak çözümü de biz bulabiliriz, değil mi? Bunun için ilk önce yapmamız gereken en önemli görev insanları bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir ama gerçekten bilgilendirmek. Örneğin haberlerde ya da programlarda bu tür konulara günlük olarak dikkat çekilirken bunun yerine ders kitaplarında bu konulara yer verilse, çocukluktan itibaren bilinçlendirilmeye başlansa, çok daha farklı bir geleceğimiz olur. Eğer insanlara bu durumun ciddiyetini gerçekten anlatmazsak korktuğumuz başımıza gelebilir. Sonraki adımımız da harekete geçmek olmalı. Şimdi otururken bile ortaya dünyayı korumak için bir sürü fikir atabiliyoruz. Fakat önemli olan fikir atmak değil, harekete geçmektir. Hep beraber ele ele verirsek yaptığımız şeyleri düzeltmek için daha büyük bir şansımız olur.

 

Diğer yandan uzaya çıkmamızı ise daha zor buluyorum. İlk olarak teknolojimiz her ne kadar ilerlemiş olsa da daha hayalimizdeki şeyler için o kadar gelişmedi. Bunun için daha çok araştırma yapılması ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi gerekir. İkinci olarak uzay teknolojileri çok pahalı. İnsanlar açlıktan, susuzluktan, fakirlikten ölürken biz uzaya çıkmak için milyonlarca dolar harcamayı ve bu teknolojileri de kullananlardan para almayı planlıyoruz. İnsanlar ekmek parasını zor kazanırken biz onlara yaşamaları için çok fazla para ödemelerini söylemeyi planlıyoruz. Eğer bu teknoloji uygulanırsa şu anda da olduğu gibi haksızlıklar devam edilecek ve en temel özgürlüğümüz olan yaşama hakkımız maddi bütçesi yetmeyen insanların elinden alınacak. Şimdi siz bana söyleyin. Sizce de bu çok büyük bir haksızlık değil mi?

Özet olarak bana sorarsanız ilk olarak elimizde ne var bir arkamızı dönüp bakmamız lazım. Elimizde çok güzel bir dünya varken biz uzaya çıkmak için bir sürü para harcamayı ve insanların elinden en temel hakları olan yaşama haklarını almayı planlıyoruz. Aslında elimizde olan dünyayı düzeltmek ve haksızlık yapmamak sizce de daha kolay ve mantıklı bir seçim olmaz mı?

 

(Visited 34 times, 1 visits today)