Tamamen Akıllı Bir Dünya

Teknoloji almış başını gidiyor ve bizler bunu hayretle izliyoruz. Bir alet üretiliyor daha doğrusu icat ediliyor sonra bu şeyi geliştirmek için insanlar kafa yoruyor. Ardından aletin başına ” akıllı ” ibaresi geliyor. Günlük hayatımızda kullandığımız aletlerin çoğunun başında ” akıllı ” kelimesi var. Akıllı kitap çıktı mesela , içinde sayısız kitap olan dilediğiniz yerde, dilediğiniz şeyi okuyabildiğiniz bir tablet diyebiliriz. Artık evimizdeki perdeler , ışıklar gibi basit şeyler bile kumanda ile kontrol edilebiliyor.

Haberlerde, internette kısacası her yerde görüyoruz bir sürü yeni nesil robotlar geliştirmişler ve hatta bunları insan zekası gibi akıllı bir hale getirmeye çalışıyorlar. Şu an dünyanın çoğu ülkelerinde robotlaşma yani insanlığın yerini robotların aldığını söyleyebiliriz. Akıllı kasiyerler var mesela , en yaygın olanı , her şeyi hesaplıyor ölçüyor biçiyor size sadece para ödemek kalıyor. Aslında bu bizim için yani alışveriş yapan insanlar için pek fark etmiyor zaten aynı şeyi alıp aynı miktarda para ödüyoruz. Oysaki , iş sahibinin hem bazı uyuz kasiyerlere ödediği para hem de işini daha hızlı yapmaları konusunda gayet mutlu ki olmalı da.

  Bu örnek gibi yeni nesil robotlar artık gün geçtikçe ilerliyor ve günümüzde bile çoktan bir çok mesleği yok ettiler bile. Özellikle insanların bilgisayar başında veya tak sök gibi fabrikalarda yaptıkları işler ileride tamamen otomatik olacak. Düşünsenize bir yer işletiyorsunuz yani bir şirketiniz var diyelim ve sizin yaklaşık yüz tane masa başında çalışanınız var. Biri gelip size yeni nesil robotları bu insanların yerine koyarak ayda binlerce birim kar edebileceğinizi söylesene sizinde kulağınıza hoş gelmez mi? İnsanoğlu genel olarak zaten tembelliğe hayır diyemez yani masa başındaki insanlar size yüzde kaç faydalı? Hem robotlar yorulmadan yemek yemeden daha fazla iş yapacak hem de ilk baştaki verdiğiniz miktar dışında sizden herhangi bir şey almayacak. İşte bu şekilde düşündüğünüz zaman neden robotların insanların yerini kolayca aldığını anlayabiliyoruz.

Hem hızlı , hem de maliyeti az. Uzun zamandır bir çok fabrikada zaten robotlar kullanıyor veya zaten direk bütün olarak bir çok yiyecek içecek gibi ürünlerin kocaman makineleri var. İlk malzemelerin hazırlamasından, paketlemeye kadar her şeyi makineler yapıyor. Çalışanlara sadece kamyonlara yükleyip onu nereye götürecekse oraya götürmek kalıyor. Hatta bu konuda bile birçok firma akıllı kamyonlar yapmak için uğraşıyor. Henüz prototip olsa bile ileride saydığımız işlerin yanına kamyon şoförlüğünü de ekleyeceğiz gibi duruyor.

Tabi akıllı kamyonlar olursa haliyle bu olay taksi şoförlerine de yansıyacak gibi duruyor. İleride bir taksiye bindiğiniz zaman süren robota veya mekanizmaya ” Bundan 20 sene önce taksileri insanlar kullanıyordu. ” diyebiliriz. İleride bizi neler bekleyeceğini bilmiyoruz. Yeni iş kolları, yeni teknolojik değişik değişik aletler hayatımıza girecek. Belkide gelecekte tamamen ”Akıllı bir Dünya” da yaşayacağız.

 

 

(Visited 91 times, 1 visits today)