Tarih Öncesi

Dizi yapımcısı olsaydım, özellikle Dünya’nın ilk yüzyıllarında yaşadığını bildiğimiz Neandertaller ve Homosafiensler ile ilgili belgesel tarzında bir dizi yapmak isterdim.
Homosafiens insanının bizim atalarımızdır. Neandertallerde çok eski çağlarda mağaralarda yaşamış bir insan türüdür.
Neandertaller günümüzden yaklaşık 200 ila 100 bin yıl önce ortaya çıkmışlardır. Soyları yaklaşık 28 ila 35 bin yıl önce tükenmiştir. Atlantik kıyılarından Orta Asya’ya, en kuzeyde Belçika’dan, güneyde Akdeniz ve güneybatı Asya’ya kadar olan bölgede yaşamışlardır.(1)
Homo sapiens, yaklaşık 200 ila 100 bin yıl önce doğu veya güney Afrika’da ortaya çıkmıştır. Modern insan, kuzeye doğru yayılmış, bu esnada yerel tarih öncesi insan türlerini sürmüş veya tüketmiştir. (1)
Benim hazırlayacağım dizi sürükleyici, merak uyandıran ve özellikle bilimsel formda olmalıdır. İzleyenler sıkılmadan izlemeliler ve merak içinde bir sonraki bölümü beklemelidirler. Meraklı izleyici beni konu hakkında daha derin çalışmalar yapmaya yönlendirecektir.
Yapacağım dizi için çok iyi bir ekibe ihtiyacım olacaktır. Ekibim; tarih öncesi çağlar konusunda uzman bilim insanları, yaratıcı sanatçı kişilikte insanlar ve hayal gücü olan insanlardan oluşmalıdır. Özellikle Neandertal insanı hakkında bilim insanlarının edindikleri bilgiler çok fazla değildir. Bu yüzden bilimsel temellere oturan ve bilimsel verilere ters düşmeyecek hayal gücü önem taşımaktadır.
Hazırlayacağım dizide Neandertal insanı ile Homosafiens insanının dünyada ilk çıkış yerleri, hangi kıtalarda yaşadıkları, fiziksel yapıları ve farklılıkları, birbirlerine göre güçlü yönleri ile zayıf yönleri, zeka düzeyleri, buluşları, günlük yaşantıları, tarım ile hayvancılık işleri, yemek kültürleri, eğer giyiniyorlarsa giyim tarzları, iletişimleri vb. tüm yaşamları anlatılmalıdır. Anlatım yalın, anlaşılır ve eğlenceli olmalıdır.
Her dizide olduğu gibi belgesellerde de görsellik çok önemlidir. Doğal yaşam tüm inceliği ile anlatılmalıdır. Dizi oyuncularının makyajları çok çok önemlidir. Homosafiens insanı bizim atalarımız olduğu için makyajı daha kolay olacaktır ancak Neandertaller insan olmasına karşın fiziksel özellikleri farlıdır. Neandertal insanları, Homosafiens insanına göre daha kısa boylu, daha iri yarı ve kaba yapılı insanlardı. Sağlam kemiklere ve güçlü kaslara sahiplerdi. Bilim insanları,Neandertal insanlarının yaşadıkları zamanlar da dünyada bulunan çok zor doğa koşullarında hayatta kalabilmeleri için iri yapılı tasarlanmış oldukları sonucuna varmışlardır. Neandertal insanlarını canlandıran oyuncuların makyajları için çok uzun zaman harcanacaktır.
Belgeselimin son bölümlerinde Neandertal insanının neden yok olduğunu buna karşın Homosafiens insanının bu güne kadar nasıl gelebildiğini anlatır ve bitirirdim.

https://www.wikipedia.org/

(Visited 448 times, 1 visits today)