Tarihe Katılmak

Eğer elimde bir zaman makinesi olsaydı ve bunu herhangi bir yıla gidip o yılın içindeki tarihi olaylarda rol almak ve geleceğin seyrini değiştirmek ya da sadece izlemek için kullansaydım bu, Atamın Cumhuriyeti ilan ettiği vakit olurdu. Tabii ki insanlık tarihinde çok daha fazla ilgi çekici, önemli ve gizemli olaylar var, mesela 2. Dünya Savaşı’nın başlangıcı, Martin Luther’in reform başlatması vb. ama benim spesifik olarak bu olayı seçmemin sebebi o dönemdeki insanların tepkisini görmek, Fotoğraf ya da eski videolar yerine Atatürk’ü canlı bir şekilde görmek ve onun sonu olmayan mavi gözlerinde kaybolmak…

Öncelikle yapmak istediğim şey milletvekillerinin arasına sızıp kendime Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir yer edinmek ve O yeni kurulmuş Cumhuriyetin havasını solumak, suyundan içmek ve insanların yeni yeni temelleri atılmış bu Cumhuriyet’te ilk iş olarak neler yaptıklarını görmek, izlemek. Türkiye Büyük Millet Meclisinde yer ayırtmamın sebebi ise Atamın o sayısız insanı kendisine kattığı, gür, parlak, güçlü ve kuvvetli sesini ön saflardan duymak ve kamera, ses kayıtları yerine, ki bu video ve ses dosyalarını bulmak da bir o kadar zor, onu kendi gözlerimle bizzat görüp, duymak. Bunu yapmak için o dönemin kılık kıyafetlerine de uymam gerek tabii. O noktaya ulaştıktan sonra muhtemelen o dönemde eski analog kameralar kullanımda olacaktı belki de daha yeni olan Rus modelleri, bilemiyorum, ve eğer o kameralardan birisine rastlasaydım kesinlikle kendi fotoğrafımı çektirip, o fotoğrafı alıp, geleceğe geri döndüğümde fotoğrafın içinde kendimi görebilirdim, ki bu acayip garip olurdu çünkü neredeyse 100 yıl önceye gidip 100 yıl önce çekildiğim bir fotoğrafa 100 yıl sonra bakıyorum, bu fotoğrafı da kesinlikle saklardım çünkü etrafa yayıldığında muhtemelen çok fazla komplo teorisi ortaya çıkardı ve Dünyanın farklı yerlerinden çoğu insan sırf bunun için beni görmeye gelecekti ki bu fazla bağ ağrıtıcı olurdu. Aslında bu döneme dair yaptığım yolculuk ve ona dair her şeyi kendime gizli tutardım ve benimle birlikte mezara giderdi. Her neyse benim böyle bir şey yapmaya imkanım olur muydu bilmiyorum ama eğer olacak ise bunu sonuna kadar kullanırdım çünkü hayatımda hiçbir zaman unutamayacağım anılar yapmış olurdum ve en sonunda böyle bir olayı sadece ben biliyor olurdum, önemsiz birisi olarak.

Fakat tüm bu güzel olayları bir yana bırakırsak ve İnsanlığın cidden böyle bir güce erişebileceğini sorgularsak bence mümkün değil ama olurda böyle bir olay ile karşılaşırsam kesinlikle bu yönde kullanırım.

(Visited 2 times, 1 visits today)