Otomatik taslak
Otomatik taslak

Tabii ki Atatürk!

Tarihte, geçmişten günümüze  birçok önemli kişi yer almıştır ve bizler bu kişilere “Tarihe yön veren kişiler.” deriz.

Örneğin; Mustafa Kemal Atatürk, Cengiz Han, Konfüçyus, Mohandas Karamchand Ghandi, Büyük İskender, Martin Lutherking, Huda Shaarawi, Rahibe Teressa, Leonardo Da Vinci, Albert Einstein vb. çokça kişi var. Çoğu, insanlığa katkı sağlamıştır. Neredeyse hepsine ithafen filmler çekilmiş, kitaplar yazılmıştır.

Mesela, Da Vinci’nin hayatını ele alalım;

14 yaşına kadar Vinci’de yaşayan Leonardo, büyükanne ve büyükbabasının ardı ardına ölmesi üzerine 1466′ da babası ile birlikte Floransa’ya gitti. Evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesi yasak olduğundan üniversite öğrenimi görme şansı yoktu. Fakat buna  günümüzü derinden etkileyen buluşlar yaptı.

Ancak, eğer bana soracak olursanız , tarihi en derinden etkileyen ve yön veren kişi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ tür.Neden mi? Çünkü onca güçlü devlet ,dağılmakta olan Osmanlıyı paylaşmak için planlar yaparken “O” inancını kaybetmeden, tüm kararlılığı ile milli bilinci uyandırdı ve ülkemizi kurtardı. Çok yönlülüğü sayesinde hem başarılı bir öğrenci  hem güçlü ve stratejik zekaya sahip bir asker  hem de harika bir lider oldu. OsmanlIyı kurtararak ülkelerin eli boş dönmelerini sağladı. Bu yetenekleri sayesinde önemli liderler arasına ve tüm Türklerin kalplerine adını kazıdı.

 

(Visited 62 times, 1 visits today)