Tarihi Binalar

Gökdelen, yüksek binalar ve modern binaların yapımı ile birçok tarihi bina ve yapı yıkılmaktadır. Bu yıkımları destekleyen de protesto eden de çok insan vardır. Kendi görüşüme geçmeden önce her iki tarafın da haklı yönleri olduğunu belirtmek isterim.

Kentleşme ile hızla artan yüksek bina yapımı dolayısıyla gökdelen gibi yapıların da artmasına neden olmuştur. Büyük ve kalabalık şehirlerde yaşayan insanlar etraflarında birçok yüksek bina görebilir. Hatta bazen gökyüzüne baktığımız zaman da binalardan dolayı göremediğimiz bile olur. Boş alan olmamasından kaynaklı olarak da tarihi binalar yıkılıyor. Bunun nedeni ise fazla nüfus.

Diğer yandan ise bazı insanlar tarihi yerlerin güvenliğinin olmadığından şikayetçi ya da bu binaları, yapıları görmek yerine gökdelenler, daha modern yerler görmek istiyorlar.

Bana kalırsa tarihi yapıların önemi şehrimiz, ülkemiz için değil tüm dünya için önemli.  Bir ülkenin ya da şehrin tarihini durumunu o zamanda yapılan tarihi yapılar anlatır.

Resimde gördüğümüz piramitler bize o zaman hakkında bilgi verir. Sadece o zaman hakkında değil orada yaşamış insanlar, toplumlar ve o zamanlarda yaşanan olayları gösterir.

Aynı zamanda Roma’da bulunan bu yapı da bize bilgi verir.

Aynı bu tarihi yapılar gibi tarihi binaları da korumalıyız. Onların da yaşanmış öyküleri, hikayeleri vardır. Bu tarz tarihi binaları yıkarsak geçmişimize ulaşabileceğimiz kaynaklar sadece kitaplarda ya da hikayelerde kalır. Yani gidip görebileceğimiz ve gerçekten kanıtlayabileceğimiz yapılar kalmaz.

İnsanla genellikle bir şehri gezdiğinde gökdelenleri, modern binaları değil daha çok tarihi binaları gezer. Bunun nedeni de Dünya’nın birçok yeri zaten gökdelen dolu. Birçok insanın her gün çokça gördüğü bu yapıları gezmek için gittiği yerlerde görmemek istemesi gayet anlaşılır bir durum. İnsanlar başka bir yere gittiğinde tarihi yapıları gezerek bilgi edinmek ya da oralarda kalarak eski zamanlardaki insanların da buralarda yaşadığını düşünür.

Bunun yanında tarihi binaları tekrar yapamayız, aynı hissi vermez fakat şu an her yerde olan gökdelenleri farklı yerlerde, bu binaları yıkmadan da yapabiliriz.

Bu tarihi binaların korunması için bence önlemler alınmalıdır. Tabii ki gökdelenler, yüksek ve modern binalar da yapılmalı ama tarihi binaları yıkarak değil. Zaten yeterince sayıda olan modern bina sayısını arttırmak için bu tarz yıkımlar yapılmamalıdır.

Resimde gördüğümüz tarz binaların hayatta kalması bizim için önem taşımalı ve yıkılmamalı.

(Visited 451 times, 1 visits today)