TARİHİ BİNALARI KORUMALIYIZ

Tarihi bina deyince aklınıza gelen ilk kavram nedir? Geçmişten günümüze çok fazla yapıtlar yapıldı, yıkıldı, döküldü. Peki sizce geçmişteki binalar mı, şimdikiler mi?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Fakat işin profesyonel tarafından bakmak da iyidir tabii. Mesela geçmiş yıllardaki binalar mı daha güvenliydi yoksa şimdiki binalar mı? Bir deprem ile karşı karşıya geldiklerinde, insanların sağlığı açısından hangisi daha fazla iyi? Bence tarihi yapıtların hiçbirini  yıkmadan  yapamazdık. Çünkü evin konforları dahil olmak üzere her şey şimdiki evlerde daha iyidir. Ancak eğer tüm tarihi binaları kaldırırlarsa biz nereden bilgi alacağız, Türk tarihi hakkında kalan tek şey bu ülke ve Türk bayrağı mı olacak? Bizim ve oralarda çalışanların görevi tarihi eserlere, kitaplara, binalara sahip çıkmak ve korumaktır. Onları yıkıp yerine şimdiki binalar yapmak da çok yanlış bir şey. Koskoca ülkede yer mi yok? Başka boş arazilere yapmalılar bence.

Kısaca tarihi binalar, yapıtlar, eserler korunmalı ve asla yıkılmamalıdır. Onları şimdiki modern binalara tercih etmemeliyiz.

(Visited 84 times, 1 visits today)