Tarihi Binaları Neden Korumalıyız?

Merhaba ben Nilda, bu bloğumda sizlere tarihi binalar korunmalı mı yoksa yıkılıp modern binalar mı inşa edilmeli?  Bu konudaki düşüncelerimi anlatacağım.

Bence tarihi binalar korunmalı çünkü, tarihi ve tarihi binaları korumak toplulukların canlı ve güncel kalmasına yardım eder. İnsanları yaşadıkları çevre ve birbirleri ile bağ kurmalarına yardımcı olur. Örneğin İstanbul’ daki tarihi Haydarpaşa Garı binası yandığında İstanbul’ da ve hatta Türkiye’ de yaşayan çoğu kişi  yangın haberi ile hatıralarını canlandırmış. Tarihini ve kültürel mirasına sevdiği birini kaybettiği kadar üzülmüş.

Tarihi binalar, insanlara istikrar duygusu verir. Alışkanlıklarını nesilden nesile aktarmasını sağlar. Mesela Ankara da Opera Binası önünde buluşmak gibi. Tarihi binaları korumak topluma bir karakter kazandırır ve o toplumun ataları ile aralarında bir bağ kurar.

Yani tarihi ve tarihi binaları korumak bir toplum için yaşam kalitesine katkıda bulunur. Kişiler kendilerini özlerine ve o topluma ait hisseder. Modern teknolojinin cazibesine kapılıp tüketim toplumunda kaybolup gitmezler. Tüm bu sebeplerden dolayı tarihi binaları korumamız gerektiğini fikrini savunuyorum.

(Visited 20 times, 1 visits today)