Tarihi Hisset

Yaz tatilimi kültür turu yaparak geçirmek isterim çünkü bu tür etkinliklerin genel kültür bakımından bana katkı sağladığını düşünüyorum. Ailem de öyle düşünüyor olsa gerek ki küçüklüğümden beri beraber pek çok tarihi yer gezdik. Elbette bu dünya üzerinde görülebilecek muhteşem mekanlar var dolayısıyla hala gezip görmek istediğim birçok yer var. Yaz tatilimi de bu yerleri gezerek geçirmek isterim.
Son birkaç aydır en büyük hayallerimden biri İtalya’yı gezmek. Çünkü okuduğum kitaplardan ve izlediğim filmlerden öğrendiğim kadarıyla İtalya’da nefes kesici pek çok tarihi mekan var. Örneğin:
Kolezyum’u birçok kişinin bildiğine eminim. Bu görkemli dev yapı İtalya’nın başkenti Roma’da bulunuyor.  MS 72 yılında yapımına başlanan ve MS 80 yılında yapımı tamamlanan Kolezyum, şu anda İtalya’nın en çok turist çeken yerlerinden biridir. Bir kısmı depremlerden dolayı yıkılmış olasa da ben bu muazzam yapıyı görmeyi çok istiyorum.
Sistina Şapeli’ne gitmeyi çok isterdim. Sistina Şapeli, Vatikan ve Roma başta olmak üzere dünyanın en değerli sanat eserlerinin bulunduğu bir şapeldir. Şüphesiz ki şapelin en çok dikkat çeken kısmı Michelangelo tarafından boyanan tavanıdır. “Bu tavanda Adem’in Yaratılışı” ve “Son Yargı” gibi dünyaca tanınan eserler bulunuyor. Umarım bir gün bu görkemli tavanı görebilirim.
Bana göre İtalya’da en çok dikkat çeken yerlerden birisi de Aziz Petrus Bazilikası’dır. Aziz Petrus Bazilikası, İsa’nın havarilerinden biri olan Petrus’un gömülü olduğuna inanılan yere inşa edilmiştir. Mimarları arasında Michelangelo, Bernini, Carlo Maderno ve Antonio da Sangallo gibi isimler bulunmaktadır. Ayrıca bazilika içerisinde Michelangelo’nun La Pieta’sı, ve Bernini’nin Baldacchino’su gibi pek çok ünlü eser de bulunmakta. Açıkçası her birini görmeyi çok isterim çünkü bu sanat eserlerinin her biri usta insanların elinden çıkmış.
Bütün bu muhteşem mekanlar bir yana, en çok gezmek istediğim yer kesinlikle Efes Antik Kenti. Bu antik kent dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca içerisinde MS 2. Yüzyılda yapılan Büyük Tiyatro da bulunuyor. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla kesinlikle çok etkileyici bir yer. Umarım en kısa zamanda bu antik kenti gezebilme fırsatı yakalarım.

(Visited 49 times, 1 visits today)